Εξαιρετικός ο ΑΣΚ πήρε σπουδαία νίκη κερδίζοντας το Μαρούσι (86-75)

Μετά την κακή παρένθεση της περασμένης Τετάρτης στο κλειστό του Μετς και την ήττα από το Παγκράτι, ο ΑΣΚ επανήλθε στις γνωστές μεστές του εμφανίσεις και πήρε μια σπουδαία νίκη κερδίζοντας το Μαρούσι με 86-75 για την 4η αγωνιστική της φάσης των “οκτώ” του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι “κυανόλευκοι” από την αρχή του αγώνα ήταν κυρίαρχοι, πήραν διαφορά από την πρώτη περίοδο (23-13) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 43-29!

Ακόμη και στο σημείο της αναμέτρησης που η Αθηναϊκή ομάδα κατόρθωσε να μειώσει στην τρίτη περίοδο στο καλάθι (52-50) οι παίκτες του Κώστα Κομποδιέτα αντέδρασαν σωστά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 60-53 και στην τελευταία περίοδο κράτησαν τα κεκτημένα τους σημειώνοντας μια σπουδαία νίκη που τους κρατά “ζωντανούς” στο κυνήγι της εισόδου στην τετράδα.

Δεκάλεπτα: 23-13, 43-29, 60-53, 86-75

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 29 (7/12 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Καρράς 5, Κακλαμάνος 26 (5/10 τρίποντα, 2/10 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γκρέκας 6, Βαβάτσικος 10 (1/9 σουτ, 8/8 βολές, 5 ασίστ), Καλλές 8 (9 ριμπάουντ), Τσούκας 2 (6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μόσορας.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 1, Στασινός 14 (2/7 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ξύδας 18 (6/10 τρίποντα), Προίσκος 1, Κανέλλης 7 (1), Χατζηδάκης 10, Παπαγεωργόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Αρνόκουρος 9 (1), Δούκας 2, Γκαγκαλούδης 2 (1/8 σουτ, 5 ασίστ).

8. Αμύντας 9-7 (1106-1154) 25

– Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
– Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα (12/6, 17:00)