Ήττα στον πόντο για την ΑΣΑ BC από τη Νίκη Βόλου σ’ ένα δραματικό ματς (72-73)

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Αναγέννηση BC ηττήθηκε με σκορ 72-73 από τη Νίκη Βόλου για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπασκετ της Β’ Εθνικής…

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημα, με την ομάδα της Καρδίτσας να βγάζει μεγάλο πάθος και αποφασιστικότητα στο παρκέ έχοντας τη θερμή – καθόλη τη διάρκεια του ματς – υποστήριξη από την κερκίδα και να διεκδικεί μέχρι το τέλος τη νίκη.

Δυστυχώς, όμως, στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις η πλάστιγγα έγειρε προς τους φιλοξενούμενους που φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με τη νίκη αυτή παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Παρά την ήττα τους οι “κιτρινόμαυροι” θα συνεχίσουν την προσπάθεια για να πετύχουν το στόχο της παραμονής. Βρίσκονται στην 7η θέση και η βαθμολογία δεν άλλαξε καθώς και οι άλλες ομάδες με τις οποίες παλεύουν για το καλύτερο πλασάρισμα ηττήθηκαν

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 22-26. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μπροστά τη Νίκη με 42-44 ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχιζόταν καθώς τελείωσε με 55-57.

Στην τελική ευθεία “επεσαν κορμιά”! Η Νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 59-65, αλλά με ένα επι μέρους 8-0 και καλάθι του Καλλιάρα 3 λεπτά πριν το φινάλε η Αναγέννηση πέρασε μπροστά με 67-65! Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μ’ ενα 0-5 και προηγήθηκαν με 67-70.

Ο Τσιώτας με τρίποντο έκανε το 70-70 για να πάμε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου η αγωνία  χτύπησε “κόκκινο”. Η Νίκη προηγήθηκε με 70-73, αλλά η Αναγέννηση κέρδισε φάουλ με τρείς βολές σε νεκρό χρόνο! Ο Πασχάλης μετά από ένταση που έφερε και διακοπή δεκαπέντε λεπτών ευστόχησε στις δύο και τελικά οι Βολιώτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι ΦΩΤΟ από το θεσσαλικό ντέρμπι που έγινε στο παλιό κλειστό της πόλης μας.