Νίκησε και έμεινε «ζωντανός» για την άνοδο στη Γ’ Εθνική ο Αστέρας!

Ο Αστέρας νίκησε 2-0 τα Μετέωρα για την 3η αγωνιστική των Περιφερειακών μπαράζ και έμεινε ”ζωντανός” για την κατάκτηση της ανόδου στη Γ’ Εθνική.

‘Ηταν η πρώτη νίκη στη διοργάνωση και τα πρώτα του τέρματα στον 4ο όμιλο.Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε και τα δύο γκολ, έκανε διαχείριση στην επανάληψη παρότι είχε δοκάρι και κάποιες ακόμη ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 29′ ο Αλ. Κόκκινος με ένα φοβερό ευθύβολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και αφού η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.Το 2-0 έγινε στο 33′ με κεφάλια του Τζέκου,μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπιτέλη.

Οριζόντιο δοκάρι στο 49′ είχε ο Κοντός με σουτ, πίεσαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Αστέρας κράτησε τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο. Θα ακολουθήσει ένα ακόμη κρίσιμο ματς την Κυριακή, με τον Μαγνησιακό στο γήπεδο της Φαναρίου.

Αστέρας: Γεωργαντζάς, Μετούσι, Κατσιγιάννης, Μπουσδρας, Βαγγελάκος, Ηλιάδης (62’ Μπάλλας) ,Ζάγκος Η. (70’ Γεωργίου), Κοντός,Τζέκος (81’ Μπετχαβάς), Μπιτέλης, Κόκκινος Αλ.
ΑΣ Μετέωρα: Γκουλιώνης,Φορτούνης, Λουμάκης, Νταλούκας, Καραμπούλης, Κιτσόπουλος(52′ Τσιαμάντας), Κοτσιλιάνος (83’ Μόκας),Ψαθογιαννακης (83’ Νιόβης), Παπαδόπουλος (83’ Σινάνης),Γερεντές Γ. (68’ Λαμπαδάριος).