Με δύο γκολ στα… τελειώματα του αγώνα η εθνική μας ομάδα πέρασε νικηφόρα από τη Γεωργία κερδίζοντας με σκορ 0-2 και έμεινε όρθια στην υπόθεση πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Θα πάει στη Σουηδία για τον υπερπάντων αγώνα καθως τη χωρίζει από τους σκανδιναβούς ένα τρίποντο. Εργο αναμφίβολα δύσκολο, αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο στο ποδόσφαιρο…

Αυτό φάνηκε και στο ματς στη Γεωργία όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εγκλωβίστηκε από την διάταξη των αντιπάλων και δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του επιθετικά.

Ωστόσο ένα πέναλτι που κέρδισε (με την υπόδειξη του var) στο 90′ της αναμέτρησης και εκτέλεσε με περίσσια ψυχραιμία εύστοχα ο Μπακασέτας έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της για ν’ ακολουθήσει και το 0-2 με τον Πέλκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων…