Παρά το γεγονός οτι ο ΑΣΚ μπήκε καλά στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Τρίτωνα που έγινε στο μεγάλο κλειστό της Καρδίτσας για την 20η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας του μπάσκετ, εντούτοις δεν κατόρθωσε να επιβάλλει το ρυθμό του και τελικά να φθάσει στη νίκη.

Το συγκρότημα της Αθήνας επιβεβαίωσε αυτό που γράφουμε συνεχώς ότι στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα οι διαφορές είναι μικρές ανάμεσα στην ομάδα, αντιστάθηκε, έβαλε δύσκολα στους “κυανόλευκους”, μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι και τελικά κατάφερε να το κερδίσει με δραματικό τρόπο στο φινάλε!

Ο ΑΣΚ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (33-34).

Στην τρίτη περίοδο μάλιστα πήραν και διαφορά καθώς προηγήθηκαν με 53-60.

Μπροστά στο φάσμα της ήττας το συγκρότημα της Καρδίτσας αντέδρασε, ανέτρεψε την κατάσταση, προηγήθηκε με 63-60 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά το μάτς πήγε στην κόψη του “ξυραφιού” και οι Αθηναίοι κατέκτησαν τη νίκη με 73-76.

Καθοριστικές οι δύο χαμένες βολές του Γράφα στο 71-73 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε…

AΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 4, Γράβας 24 (3), Μπιλλής 3 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 13 (2), Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 12 (3), Θέος 5 (1), Καλλές 10, Τριανταφύλλου.
ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Κουτούλας 6 (1), Γάργαλης 3 (1), Καλαντζής 8 (2), Κόκκαλης 17 (3), Παπαρέγκας 10 (1), Μαλτέσιος 11, Κουκουνιάς 7, Βερτούδος, Στανόγεβιτς 14.