Με ψυχωμένη εμφάνιση, ο ΑΣ Καρδίτσας επικράτησε στο μεγάλο κλειστό της Καρδίτσας του Ψυχικού με σκορ 76-73 στον αγώνα της προτελευταίας αγωνιστικής και σε συνδυασμό με την ήττα του Τρίτωνα από τον Αμύντα (68-78 στην παράταση) στην Αθήνα πήρε το εισιτήριο για να συνεχίσει στη φάση των “8” του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Μετά τα όσα ευτράπελα έγιναν στη Νέα Ερυθραία κι απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε κι αυτή τα “ρέστα” της οι “κυανόλευκοι” ήταν αυτοί που έπρεπε και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ενώ είχαν συνέχεια από κοντά τους αντιπάλους επιβλήθηκαν έβγαλαν νοκ αουτ τους αντιπάλους τους και πλέον το ματς με το Μαρούσι στην Αθήνα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

To ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα της Καρδίτσας να επιβάλλεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα στο παιχνίδι: 13-20, 35-36, 56-52 και 76-73.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (3), Καρράς 10, Μακρής 3, Κακλαμάνος 14 (2), Γκρέκας 3 (1), Βαβάτσικος 6, Καλλές 8, Τσούκας 14 (2), Τσούμας.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 3, Δελίδης 7 (1), Τσούτσος 6 (2), Κιούσης, Μιλεντίγεβιτς 16 (2), Τσουργιάννης 9, Κυρίτσης 29 (1), Μαρίνος, Ιορδάνου 3.

14. Καβάλα** 1-11 (805-954) 13

Οι οκτώ πρώτοι συνεχίζουν στο πρωτάθλημα και κουβαλούν την βαθμολογία που έχει διαμορφωθεί μέχρι στιγμής.

Το πρόγραμμα είναι το ίδιο που προέκυψε από την αρχική κλήρωση γεγονός που σημαίνει ότι ο ΑΣΚ θα παίξει πέντε παιχνίδια εντός έδρας (Ολυμπιακός, Απόλλων Πάτρας, Ελευθερούπολης, Πανερυθραϊκός και Μαρούσι) και δύο εκτός (Αμύντας, Παγκράτι)