Έναν πραγματικό θρίαμβο πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που καθήλωσε τον κόσμο επικράτησε του Γερμανού Αλεξάντερ Σβέρεφ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του φημισμένου Ρολάν Γκαρός που διεξάγεται στο Παρίσι…

Ο Καρδιτσιώτης σούπερ σταρ κερδισε τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3, αλλά ο αντίπαλός του δικαιολόγησε τη θέση που κατέχει στην παγκόσμια κατάταξη (νο5) και επεστρεψε στο ματς κερδιζοντας τα δυο επομενα σετ με 6-4, 6-4 ισοφαρίζοντας το ματς

Στο πέμπτο και τελευταίο ο Τσιτσιπάς, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Σβέρεφ στην αρχή, να κρατήσει το δικό του και να πάρει τελικά το σετ με 6-3 και τελικά τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον τελικό ενός τουρνουά Γκραν Σλαμ για πρώτη φορά στην καριέρα του!