Με νίκη εγκαινίασε τις εντός έδρας επίσημες εμφανίσεις του ο ΑΣ Καρδίτσας καθώς επιβλήθηκε της Καβάλας με σκορ 76-71 στο μεγάλο κλειστό της πόλης μας και πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά τη νίκη επί του Φίλιππου στη Βέροια το περασμένο Σάββατο, οι “κυανόλευκοι” παρότι βρίσκονται στην καρδιά της προετοιμασίας τους και δεν έχουν όλα τα “όπλα” στη διάθεση του Δημήτρη Λιόγα, κατάφεραν να επικρατήσουν.

Η νίκη θα μπορούσε μάλιστα να έλθει πιο εύκολα, αν δεν υπήρχε μια χαλάρωση στα τελευταία λεπτά που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκόρ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μ’ αποτέλεσμα να έχουμε ισοπαλία 22-22. Το ημίχρονο έκλεισε με ισχνό προβάδισμα του ΑΣΚ (38-34) ο οποίος από την τρίτη περίοδο άρχιζε να χτίζει μια διαφορά μιας και προηγήθηκε με 12 πόντους (58-46).

Οι Καβαλιώτες αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στο τρίποντο (71-68), αλλά η ομάδα της Καρδίτσας διαχειρίστηκε ψύχραιμα την κατάσταση και έφθασε στη νίκη με 76-71.

Συνεχίζει, λοιπόν, στο θεσμό και θ’ αντιμετωπίσει την προσεχή Δευτέρα στην Αθήνα το Μαρούσι που επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Δάφνης Δαφνίου με το εντυπωσιακό 43-100.

Οι “κυανόλευκοι”, προετοιμάζονται πυρετωδώς και για το μεγάλο τουρνουά του Σαββατοκύριακο με τη συμμετοχή του ΠΑΟΚ, της Λάρισας και του Προμηθέα Πατρών.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 38-34, 58-46, 76-71

ΑΣΚ (Λιόγας): Καρράς 9 (9 ριμπάουντ), Γράβας 12, Σπυριδωνίδης 4 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πεφάνης 11 (3), Κακλαμάνος 5 (1/7 τρίποντα), Draskovic 8 (17 ριμπάουντ), Χάλαρης 10 (12 ριμπάουντ), Καραγεωργίου 5 (1), Αλεξιάδης 6, Τσιλούλης 6.

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Armstead 2 (0/7 σουτ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Μπρουκς (0/5 σουτ), Αμπατζάς 11 (1), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 21 (6/11 τρίποντα), Ράπτης 2 (1/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Δρόσος 9 (1), Αγγελάκος 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καψαλός 16 (3/6 τρίποντα).