Οι πρεμιέρες της Αναγέννησης στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας (όπως κι αν ονομάζονταν) έκρυβαν πάντα παγίδες και δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων όχι νικηφόρα αποτελέσματα!

Από το 1993 μέχρι τις μέρες μας είναι χαρακτηριστικό ότι οι “κιτρινόμαυροι” στο ξεκίνημα των πρωταθλημάτων, μετρούσαν μέχρι προχθές μόλις τέσσερις νίκες!

Το 1993 επί της Προοδευτικής (εντός) 4-0, το 1997 επί του Εδεσσαϊκού με 5-2 (εντός) το 1998 με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα (εντός) και στη συνέχεια μετά από πολλά χρόνια, το 2014 με τη Ζάκυνθο με σκορ 2-0 (πάλι εντός)!

Σ’ ολες τις άλλες παρουσίες της ομάδας από τότε που για πρώτη φορά στην ιστορία της έγινε ΠΑΕ (1993), στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, τα αποτελέσματα στις πρεμιέρες ήταν ισοπαλίες και ήττες!

Χαρακτηριστικά:
1994: 1-1 με τον Παναργειακό (εντός έδρας)
1995: 1-1 με τη Δόξα Βύρωνα (εντός έδρας)
1999 1-1 με το Αιγάλεω (εντός έδρας)
2008: 1-2 με τον Αγροτικό Αστέρα (εντός έδρας)
2009: 1-1 με τον Πανσερραϊκό (εκτός έδρας)
2010 1-2 με Εθνικό Αστέρας (εκτός)
2015: 0-0 με Τύρναβο (εντός έδρας)
2016: 0-0 με Αγροτικό Αστέρα (εντός έδρας)
2017: 1-1 με Αρη (εντός έδρας)
2018: 0-2 με Δόξα Δράμας (εκτός έδρας)

Δηλαδή σε δέκα πρεμιέρες, εκ των οποίων οι επτά στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας, η ομάδα δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης!
Τελευταία νίκη όπως γράφουμε πιο πάνω ήταν την περίοδο 2013-14 με την επιστροφή της στην κατηγορία με γκολ του Μπουντούρη και του Ρόβα στο 2-0 επί της Ζακύνθου για να φθάσουμε στην προχθεσινή με τον Θεσπρωτό με το γκολ του Γκίνη.

Στο παρακάτω βίντεο το απίστευτο ματς με τον Αγροτικό Αστέρα στην πρεμιέρα της περιόδου 2008-9 όπου η Αναγέννηση είχε σωρεία ευκαιριών (όπως και στο Κυριακάτικο ματς με τον Θεσπρωτό) αλλά ηττήθηκε από δύο – όλα κι όλα – σουτ που έκαναν οι αντίπαλοι σε όλο το 90λεπτο με 1-2.