Ακάθεκτος συνέχισε ο ΑΣ Καρδίτσας στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας και στο φινάλε του πρώτου γύρου επιβλήθηκε του αξιόμαχου Κόροιβου Αμαλιάδας με σκορ 83-73!

Ηταν η 12η νίκη σε ισάρθμα ματς για τους “κυανόλευκους” που καταγράφουν μια ξέφρενη κούρσα δίνοντας μεγάλες χαρές στους Καρδιτσιώτες!

Μια υπερβατική προσπάθεια όπως γράψαμε σε πρόσφατο άρθρο στη σελίδα μας που πραγματικά έχει καταστήσει την πόλη μας επίκεντρο.

Στο παιχνίδι με τον Κόροιβο τα πράγματα δεν ήταν εύκολα καθώς οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν δυνατοί και ήταν πάντα κοντά στο σκορ ελπίζοντας στην ανατροπή. Μάλιστα προς το τέλος του αγώνα εκμεταλλευόμενοι και κάποιες αλλοπρόσαλλες αποφάσεις των διαιτητών έφθασαν να μειώσουν στο τρίποντο.

Η παρέα όμως του Γιάννη Μπουρούση αποκατέστησε γρήγορα τα πράγματα και έφθασε στη νίκη.

Από την αρχή οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα ήταν μπροστά στο σκορ και δεν έχασαν ούτε μια στιγμή το προβάδισμα. Στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 19-11 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 43-34.

Στην τρίτη περίοδο ο Κόροιβος μείωσε στους τέσσερις για να κλείσει το δεκάλεπτο με 63-59.

Στην τελική ευθεία του αγώνα παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων ο ΑΣΚ κατάφερε να φθάσει στη νίκη και να περάσει πλέον με το φινάλε του πρώτου γύρου στην πρώτη θέση.

Ακόμη κι αν χάσει τα δύο εξ αναβολής παιχνίδια που έχει σε εκκρεμότητα προσπερνά τον Τρίτωνα στην βαθμολογική κατάταξη και είναι στο ρετιρέ ως ο μοναδικός αήττητος στην κατηγορία!!!

AΣΚ (Λιόγας): Γράβας 11 (1), Τσιλούλης 7 (1), Καρράς 6, Μπουρούσης 8, Κακλαμάνος 13 (3), Σπυριδονίδης 13 (3), Χάλαρης 7 (1), Ντράσκοβιτς 8, Τσούκας 2, Αλεξιάδης, Πεφάνης 8 (2).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Δελέγκος): Παπαρέγκας 14 (1), Μίτροβιτς 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 28 (3), Μιχαλούτσος 2, Μαστόρος 7 (1), Γκαβασιάδης 8, Νάνος, Τάταρης 4.