Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΑΣ Καρδίτσας στο κλειστό του Υμηττού στην Αθήνα, κερδίζοντας με 62-71 τον Αμύντα και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της καθιέρωσης στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής Κατηγορίας του μπάσκετ…

Οι “κυανόλευκοι” ανταποκρίθηκαν πλήρως στις συνθήκες της δύσκολης αναμέτρησης και ήταν κυρίαρχοι σε όλο το σαρανταπεντάλεπτο…

Ακόμη και στο τέλος που η μπάλα “εκαιγε” και οι Αθηναίοι επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους κράτησαν την ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωσή τους και έφθασαν στη σπουδαία νίκη!

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 13-16 και το ημίχρονο έκλεισε με προηγούμενο τον ΑΣΚ 35-39. Στην τρίτη περίοδο και πάλι οι “κυανόλευκοι” είχαν το προβάδισμα με 48-53, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκαν με 13 πόντους διαφορά!

Ο Αμύντας κατάφερε να μειώσει στους έξι, αλλά τελικά με περίσσια ψυχραιμία οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα κράτησαν και αύξησαν το προβάδισμα κατακτώντας τη νίκη με 62-71.

ΑΜΥΝΤΑΣ: (Ζαβος) Ζούπας 11, Τοπάλι 19 (2), Διαμαντόπουλος 5 (1), Καλδής 2, Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11 (2), Γκαβανόπουλος 5 (1), Λιούνης 2, Κωνσταντακόπουλος, Κάπρης 3 (1).

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: (Τζήμας): Μόκφορντ 3 (1), Γράβας 10, Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης 4, Κακλαμάνος 15 (3), Καρράς 4, Παπαδόπουλος 8, Ερμείδης 1, Καλλές 8, Σαριμπαλίδης 1, Μαγκουνής 14 (2).