ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΗ ΚΑΤΣΑΡΑ

Αν και το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Αναγέννησης με τον ΑΟ Τρίκαλα (μετά τη συγχώνευση με Αχιλλέα και ΑΕ Τρικάλων) στο γήπεδο της γειτονικής πόλης ήταν νικηφόρο, εντούτοις η παράδοση που δημιουργήθηκε στη συνέχεια, είναι δυσμενής.

Η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο “αιώνιοι” στο γήπεδο των Τρικάλων ήταν στις 8 Ιανουαρίου του 1964 για το Κύπελλο Ελλάδος όπου οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με 0-2.

Η τελευταία φορά ήταν στις 27 Ιανουαρίου του 2018 για τη football league (B’ Eθνική) σ’ ενα ματς που τελείωσε ισόπαλο 1-1 με τα δύο γκολ να μπαινουν στο φινάλε!

Σε όλη αυτή τη διαδρομή η Αναγέννηση μετράει για το πρωτάθλημα της δεύτερης εθνικής, μόλις μια νίκη το μακρινό 1976 (βλέπε πιο κάτω)!

Γενικά σε αγώνες πρωταθλήματος, η ομάδα της Καρδίτσας έχει μία ακόμη νίκη στη Γ’ Εθνική κι αυτή στο ουδέτερο των Ιωαννίνων (λόγω τιμωρίας του ΑΟΤ) το 1988 όπου επικράτησε με 1-2.

Πάμε, όμως, να δούμε αναλυτικά όλα τα παιχνίδια των δύο ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς και τους σκόρερς που γράφτηκαν στην ιστορία:

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 3-0
(18΄πεν. Μπεβενίου, 38΄Συνάτκας, 50΄Μυλωνάς)

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 3-1
(14΄Λαγάρας, 42΄Παπαγεωργίου, 53΄αυτογκόλ Δρόσος – 88΄Τσιώλης)

29 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 1984 (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 4-0
(29΄ Ιακωβάκης, 62΄Λαγάρας, 63΄πεν. Ιακωβάκης, 89΄Αναστασίου)

11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1988  (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 1-2
• Ο αγώνας αυτός έγινε στα Γιάννενα λόγω τιμωρίας
(80΄ πεν. Κατσικογιάννης – 40΄Παπαευαγγέλου, 50΄Λαγάρας)

24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1989 (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)

11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1990 (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)

21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 1993 (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)
(20΄Παπαευαγγέλου, 80΄Γκουγκουλής, 93΄Αναγνώστου-41΄Σιακάρας)

30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1994 (ΚΥΠΕΛΛΟ)
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 2-1
(29΄πεν. Κνέζεβιτς, 35΄Κνέζεβιτς-58΄Σιακάρας)

1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1996 (Β΄ΕΘΝΙΚΗ)
(45΄πεν. Καρασαββίδης- 47΄πεν. Καραπέτσας)

16 ΜΑΡΤΙΟΥ 1998 (Β΄ΕΘΝΙΚΗ)

25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1999 (Β΄ΕΘΝΙΚΗ)
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 4-1
(25΄Χλωρός, 35΄Παχατουρίδης, 39΄Ιορδανίδης, 45΄Χλωρός-79΄Στάθης)

6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2000 (ΚΥΠΕΛΛΟ)
(51΄Χατζής)

9 ΜΑΪΟΥ 2004 (Δ΄ΕΘΝΙΚΗ)
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΑ 5-1
(9΄Πιττάκας, 62΄Τσιούκας, 74΄Φασούλας, 88΄Στάμος,90΄Στάμος-13΄Παπακωνσταντίνου)

18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2005  (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)

1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2006 (Γ΄ΕΘΝΙΚΗ)
(25΄Γιώτας, 50΄Σάβιτς, 81΄Γέλοβατς- 73΄Λάζορικ)

2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2009  (ΚΥΠΕΛΛΟ)
(53΄Μανουσάκης)

10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 (Β΄ΕΘΝΙΚΗ)

Το στιγμιότυπο από το παιχνίδι που έγινε το 2011 υπό καταρρακτώδη βροχή και τελείωσε ισόπαλο 0-0 με την Αναγέννηση να έχει δοκάρι με τον Ροντρίγκο.

13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016  (FOOTBALL LEAGUE)
(66΄, 81΄πεν.Βρούτσινα, 79΄Κουσκουνάς – 43΄Τσούκαλος)

H λασπομαχία του 2016 όπου η Αναγέννηση προηγήθηκε με γκολ του Τσούκαλου και έχασε πλήθος ευκαιριών να “καθαρίσει” το ματς, αλλά ακολούησε το “κλακάζ” στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου έχασε με 3-1 έχοντας μάλιστα και δύο αποβολές!!! Μεταξύ άλλων βλέπουμε και τον Νίκο Γκόλια που ήταν και τότε στη σύνθεση των “κιτρινόμαυρων”!

15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017 (FOOTBALL LEAGUE)
(32΄πεν. Αρναρέλης, 42΄Κουσκουνάς)

27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018 (FOOTBALL LEAGUE)
(90΄πεν. Τόμιτς- 88΄ Κονέ)

Το τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες σε επίπεδο δεύτερης εθνικής κατηγορίας στην πόλη των Τρικάλων. Η Αναγέννηση άγγιξε τη νίκη καθώς προηγήθηκε στο 88′ με τον Κονέ, αλλά στις καθυστερήσεις δέχθηκε με πέναλτι την ισοφάριση!!!

ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ Β’ ΕΘΝΙΚΗ

Την Κυριακή 28 Μαρτίου του 1976 η Αναγέννηση πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη σε επίπεδο Β’ Εθνικής Κατηγορίας επί της ομάδας των Τρικάλων.
Ηταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατά συγκροτήματα που το παρακολούθησαν χιλιάδες φίλαθλοι των δύο πόλεων.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατόρθωσαν να κρατήσουν το “μηδέν” στην άμυνά τους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ανταποκρίθηκαν και στο φανατισμένο και σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους!
Χαρακτηριστικό είναι ένα σημείο του ρεπορτάζ: “Η Αναγέννησις αγωνίσθηκε μ’ έναν αντίπαλο που νόμιζε πως βρισκόταν σε ρίγκ και οι ποδοσφαιριστές χτυπούσαν εν ψυχρώ τους παίκτας χωρίς ο διαιτητής που φαινόταν φοβισμένος να αποβάλη έστω και έναν…”!

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 59’ αφού προηγουμένως ο Μπαζής έσωσε σίγουρο γκολ σε σουτ του Κατσιάκου, ήλθε το “χρυσό” γκολ για την ομάδα της Καρδίτσας. Μετά απο έξοχο συνδυασμό Τάντου και Παπανικολάου, η μπάλα έφθασε στον Ντέμο που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Χατζηγιάννη γράφοντας το 0-1.

Ακολούθησε μια πολιορκία, αλλά η Αναγέννηση έχασε κι άλλη ευκαιρία στην αντεπίθεση με τον Παπανικολάου να ζευγαρώσει τα τέρματά της.
Τελικά, άντεξε στα τελευταία λεπτά στην πίεση που της ασκήθηκε και κράτησε τη μεγάλη νίκη.