Το «τρίτο ημίχρονο» από τη μεγάλη νίκη της Αναγέννησης (video)

Ωραίο απόγευμα απήλαυσαν όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν στο παιχνίδι της Αναγέννησης με τον Αιολικό στο Δημοτικό Στάδιο.

Πέρα από τη χαρά της νίκης που πήραν από την αγαπημένη τους ομάδα, είδαν ωραίο ποδόσφαιρο και μια ομάδα που λειτούργησε θαυμάσια από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πάμε να δούμε κάποια χαρακτηριστικά παραλειπόμενα από την αναμέτρηση…

• Άψογη ήταν η φιλοξενία που επεφύλαξε η Αναγέννηση στον Αιολικό, παρά τη συμπεριφορά των διοικούντων του για το παιχνίδι του Κυπέλλου.

• Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των “κιτρινόμαυρων” στον αγώνα, θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί νωρίς αφού μόλις στο πρώτο 5λεπτο κατέγραψαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

• Το κλίμα στις τάξεις της Αναγέννησης είναι εξαιρετικό και φαίνεται η αρμονία από τον τρόπο που πανηγυρίζουν οι παίκτες τα γκολ, αλλά και από τη διαχείριση των όποιων δεδομένων διαμορφώνονται στην αναμέτρηση. Είναι ευτυχής η συγκυρία που η ομάδα έχει εξαιρετικούς χαρακτήρες πέρα από ικανούς αθλητές.

• Κατά κράτος κέρδισε ο Τυριακίδης τον Χαραλαμπίδη στην τακτική. Φαίνεται όχι μόνο από το αποτέλεσμα αλλά και από τη λειτουργία των δύο ομάδων σε όλο τον αγώνα.

• Δυο αξιόλογες τελικές είχε ο Αιολικός σε όλο το ματς εκ των οποίων η μία κατέληξε σε γκολ με ωραία κίνηση του Μανούσου. Θαυμάσια όμως ήταν και τα γκολ της Αναγέννησης.

• Δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδουν – όπως το συνηθίζουν – οι ultras στην εξέδρα ακόμη κι όταν το σκορ έγινε 1-1. Στα πανό που ανήρτησαν ξεχώριζε ένα για την Παλαιστίνη, αλλά και το “κλασικό” πλεον για τις πλημμύρες που αναρτήθηκε στην παλιά ΘΥΡΑ 3.

• Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τα στιγμιότυπα του αγώνα αφού η SL2 αποφάσισε να μην επιτρέπει τα τηλεοπτικά συνεργεία να καλύπτουν ούτε το τρίλεπτο. Ελπίζουμε το θέμα να λυθεί για να προβάλλεται τουλάχιστον η προσπάθεια των ομάδων σ’ ενα πρωτάθλημα που οι “μεγάλοι” το έχουν αφήσει στην τύχη του.

• Ηρεμος ο Τυριακίδης στο τέλος στις δηλώσεις του, στάθηκε στην κατάθεση ψυχής που έκαναν οι παίκτες του και τόνισε ότι η ομάδα δεν είναι ακόμη έτοιμη, άρα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης.

• Ντεμπούτο στο ματς και για τον νεοαποκτηθέντα Τομάσεβιτς στα τελευταία λεπτά. Εν αναμονή του Κονίλιο

• Καλός σε γενικές γραμμές ο διαιτητής Φουστανάς, αν και η Αναγέννηση ζητάει ένα πέναλτι σε ανατροπή του Βερνάρδου στο δεύτερο ημίχρονο. Δυστυχώς δεν έχουμε το βίντεο για να κάνουμε ανάλυση τη φάση.

• Συνομιλία και εναγκαλισμούς από τον Λαγό και τον Καρανίκα με παίκτες της Αναγέννησης πριν την έναρξη του αγώνα. Ο τελευταίος δεν άκουσε και λίγα από τον κόσμο. Στο τέλος πάντως παρά τις αποδοκιμασίες που εισέπραξε χειροκρότησε την εξέδρα.

• Ο Αιολικός έχει γεμίσει το ρόστερ του με εντυπωσιακές μεταγραφές, αλλά ομάδα ακόμη δεν έχει κάνει.

• Για πρώτη φορά την τελευταία τριετία η Αναγέννηση είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

• Δείτε στο βίντεο από λήψη κινητού φιλάθλου το πρώτο γκολ της Αναγέννησης που πέτυχε ο Κοκκίνης ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση, όπως άλλωστε και όλοι όσοι αγωνίστηκαν.

• Την ίδια στιγμή που η Αναγέννηση έδινε τη “μάχη” της, στο παλιό κλειστό έκανε την προπόνησή του ο ΑΣΚ. Μάλιστα ο προπονητής του Νίκος Παπανικολόπουλος στην ανάπαυλα βγήκε και παρακολουθούσε τον αγώνα των “κιτρινόμαυρων” (ΦΩΤΟ)

• Στο τέλος του αγώνα έγινε και το γνωστό… τελετουργικό με τους οργανωμένους φιλάθλους και τους παίκτες. Το σύνθημα αυτή τη φορά; “Α’ Εθνική θέλω να σε δω…”