Επιστροφή στο σπίτι του με νίκη για τον ΓΣ Σοφάδων επί της Νίκης Βόλου (77-66)

Η επιστροφή στη φυσική του έδρα, συνοδεύτηκε με νίκη για τον ΓΣ Σοφάδων που επιβλήθηκε 77-66 της Νίκης Βόλου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Γυμναστικός έχει 2 νίκες – 2 ήττες στην κατάταξη του 2ου ομίλου και βελτίωσε τη θέση του.

Με τη συμπαράσταση και του κόσμου που γέμισε το Κλειστό των Σοφάδων, οι ‘’ερυθρόλευκοι’’ μπήκαν από την αρχή φουριόζοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 32-13 στην πρώτη περίοδο και 50-33 στο ημίχρονο !

‘Ενα ”χαλάρωμα” έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ σε 51-46 στην γ’ περίοδο για να κλείσει 61-49 το 30λεπτο. Οι παίκτες του Νίκου Κακλαμάνου διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας στην 4η περίοδο, για να φτάσει η τοπική ομάδα στη 2η της νίκη, με 77-66. Μεγάλη εμφάνιση από τον Καπετάκη με 34 πόντους και 3 τρίποντα, 8 πέτυχε ο Παππάς.

Tην επόμενη αγωνιστική (5η) ο ΓΣ Σοφάδων θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Βίκο Ιωαννίνων.

Δεκάλεπτα: 32-13 50-33, 61-49, 77-66.

ΓΣ Σοφάδων (Κακλαμάνος): Παππάς 8, Καπετάκης 34 (3), Δήμος 2, Αναστασόπουλος 6 (2), Μακρής 4, Νικολής 11 (2), Μπουντούρης 5 (1), Λαφτσίδης, Τριανταφύλλου 5 (1), Παπαϊωάννου 2.