Προδόθηκε από την αστοχία του ο ΑΣΚ στο Περιστέρι (77-48)

Μακριά από το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο βρέθηκε στο Περιστέρι ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ.

Για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 77-48 από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, δίχως να καταφέρουν να παρουσιάσουν μια ανταγωνιστική εικόνα.

Το 6ο διαδοχικό ματς μακριά από την Καρδίτσα συνοδεύτηκε εκ νέου από την αστοχία από τη γραμμή των βολών (9/19, 47%) και αυτή του τρίποντου (3/22, 14%), ενώ τα 19 λάθη φάνηκε να επηρεάζουν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Η ομάδα της Καρδίτσας, λοιπόν, «κόλλησε» επιθετικά και σημείωσε 19 πόντους στο 1ο ημίχρονο, μολονότι στο 1ο και το 3ο δεκάλεπτο έδειξε στοιχεία που σίγουρα μπορεί να τα αξιοποιήσει για την πολύ δύσκολη συνέχεια της σεζόν.

Στην 1η περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν 17-3, όμως ένα σερί 0-7 του Α.Σ.Κ. διαμόρφωσε το 17-10 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο, το χαμηλό σκορ δεν άλλαξε την κατάσταση του αγώνα, με το Περιστέρι Bwin να προπορεύεται με μία διαφορά που ήταν σταθερά σε διψήφια τιμή ως επί το πλείστον, για το 34-19 του ημιχρόνου.

Ο Α.Σ.Κ. πραγματοποίησε ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο, ξεμπλοκάροντας επιθετικά και προσπαθώντας να μεταφέρει πίεση στον αντίπαλό του με αποτελεσματικότητα. Έτσι, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βελτίωσε τα ποσοστά της και κατάφερε να πλησιάσει στο -10, για το 51-41 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο όμως, η επιθετική λειτουργία επέστρεψε σε χαμηλά στάνταρτ και ο Α.Σ.Κ. δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο σκορ. Το Περιστέρι ανέβασε την πίεσή του, βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα σε ό,τι αφορά στο σκοράρισμα και έφτασε στο 77-48, πετυχαίνοντας την 3η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την Κυριακή 19 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου Η Hotels, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48

Περιστέρι Bwin (Β. Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ράγκλαντ 9, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Ξανθόπουλος, Χαντς 19 (3), Κασελάκης, Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 10, Γουίλιαμς 4 (1), Τόμπσον 2, Χουγκάζ 14 (2), Ζούγρης 2.

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 11, Μπιουκάναν 4, Κλάσεν 3 (1), Σμιθ 2, Γ. Καμπερίδης 6 (1), ΜακΚάλουμ 2, Δίπλαρος 5, Χρηστίδης 4, Αβδάλας 7 (1), Σάιμπερτ 4, Τσούκας.