Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική μας από την Ισπανία (84-77)

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο Ολυμπιακό τουρνουά της Λιλ, χάνοντας αυτή τη φορά από την Ισπανία με 84-77.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και παρά την υπερβατική ανατροπή που έκαναν στο σκορ οι διεθνείς μας (έχαναν με 14 πόντους) έχοντας τον Αντετοκούνμπο σε εξαιρετική μέρα, αλλά και τον Τολιόπουλο να “πυροβολεί” από το τρίποντο, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι Ιβηρες είχαν πιο καθαρό μυαλό και τελικά κατόρθωσαν να επικρατήσουν.

Πλέον η εθνική μας θα τα παίξει όλα για όλα στο τρίτο και τελευταίο ματς του Ομίλου με την Αυστραλία για να διεκδικήσει την πρόκριση στη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 4 λάθη), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3/6 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 12/26 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 15/18 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/35 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 3/5 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 22 φάουλ