Ένα χορταστικό και συναρπαστικό σε κάποιες στιγμές ντέρμπι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι 2.000 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας.

Αναγέννηση και ΑΕΛ έμειναν στην ισοπαλία με σκορ 2-2, αφού προσπάθησαν και οι δύο να φθάσουν στο επιτυχές αποτέλεσμα σ’ ένα ενενηντάλεπτο που δεν εμπεριείχε βαθμολογική σκοπιμότητα, αλλά οι παίκτες και των δύο ομάδων έπαιξαν απελευθερωμένα με μεγάλη διάθεση για τη νίκη!

Το πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερες συγκινήσεις με την Αναγέννηση να κατορθώνει πρώτη να φθάσει στο γκολ στο 18′ μ’ ένα υπέροχο σουτ του Πολίτη που βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα της ΑΕΛ και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σουλούκου γράφοντας το 1-0.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν ψυχολογία με το γκολ αυτό και θα μπορούσαν να φθάσουν και σε δεύτερο σε μια εκπληκτική προσπάθεια του Γιάκου και σουτ του Κοζορώνη που έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Οι “βυσσινί” που πήραν στη συνέχεια την κατοχή δεν μπορούσαν εύκολα να διασπάσουν την “γρανιτένια” άμυνα των γηπεδούχων, αλλά μια κακή εκτίμηση του Γκέκα στο 35′ που βγήκε από την εστία του έδωσε το δικαίωμα στον Πεντρόσο να προλάβει τη μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ να ισοφαρίσει!

Πέντε λεπτά αργότερα όμως με μια εξίσου καταπληκτική συνδυαστική προσπάθεια Κοζορώνη – Πολίτη, σέντρα του τελευταίου και θαυμάσια κεφαλιά του Κλάους Αθανασιάδη η Αναγέννηση έβαλε ξανά “φωτιά” στην εξέδρα γράφοντας το 2-1!

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε δυνατά με τον Παναγιώτη Γκουτσίδη να κάνει τέσσερις μαζεμένες αλλαγές! Οντως πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε αρκετά, χωρίς όμως να φθάσει σε καθαρές φάσεις, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63′ εκμεταλλευόμενη πάλι ένα λαθος της άμυνας και συγκεκριμένα του Δημόπουλου. Ο Πεντρόσο έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Τσιριγιώτη που απέναντι από τον Γκέκα πλάσαρε σωστά γράφοντας το 2-2.

Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΛ που είχε την κατοχή ψάχνοντας το τρίτο γκολ με την Αναγέννηση να χάνει σε ψυχολογία κυρίως και να τη χτυπά η κούραση με τους Πολίτη και Ελιβέλντο να αποχωρούν για τον πάγκο.

Στο 70′ το Λαρισινό συγκρότημα έφθασε στο γκολ, αλλα ακυρώθηκε ως οφσάϊντ, ενώ είχε και μια καλή φάση με τον Πλέγα που εξουδετέρωσε όμως με ωραία εξ επαφής απόκρουση ο Γκέκας.

Στα τελευταία λεπτά, οι “κιτρινόμαυροι” θα μπορούσαν να πάρουν το ματς καθώς στο 90’+1′ μετά από κλέψιμο και γύρισμα στην περιοχή του Κορέλα ο Κοζορώνης δεν μπόρεσε από ιδανική θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Σε κάθε περίπτωση είδαμε ένα χορταστικό παιχνίδι, ενώ στο τέλος οι παίκτες της Αναγέννησης αποθεώθηκαν από τον κόσμο τους καθώς ήταν και η τελευταία εμφάνιση στο Στάδιο για φέτος.

Δείτε το βίντεο με όλα όσα έγιναν στο Δημοτικό Στάδιο, ενώ σχόλια και παραλειπόμενα καθώς και ρεπορτάζ στην εκπομπή της Κυριακής “Στη Σέντρα” από τη Θεσσαλία TV στις 9.30 το βράδυ.