Δεν βρήκε το δεύτερο γκολ η Αναγέννηση και ήλθε ισόπαλη με την Κοζάνη (1-1)

Δεν κατάφερε να υπερπηδήσει το εμπόδιο της Κοζάνης η Αναγέννηση και παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν  έδαφος στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα καθώς τώρα θα πρέπει να κάνουν υπερβάσεις εκτός έδρας και μάλιστα σε πολύ δύσκολα παιχνίδια με Λάρισα, Λεβαδειακό, Νίκη Βόλου και Καμπανιακό, ενώ έχουν δύο ακόμη εντός με ΠΑΟΚ “Β” και Απόλλωνα Πόντου μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι άρχισε “ανάποδα” για την ομάδα της Καρδίτσας, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε αφήνει μια πικρή γεύση για τις μεγάλες ευκαιρίες που χάθηκαν στα τελευταία λεπτά, καθώς θα μπορούσε να το κερδίσει.

Η Κοζάνη ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 34′ με κεφαλιά του Καλλέργη ύστερα από γρήγορη μετάβαση στην αντεπίθεση, αλλά η Αναγέννηση κατόρθωσε να απαντήσει αμέσως μετά τη σέντρα στο 35′ με τον Βερνάρδο με πλασέ μέσα από την περιοχή ύστερα από προσπάθεια του Μπούζα και αδυναμία των αμυντικών να διώξουν.

Δεν εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό προβάδισμα όμως που είχαν οι γηπεδούχοι για να φθάσουν και στο δεύτερο γκολ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν μέτρια μέχρι που το παιχνίδι πήρε “φωτιά” στα τελευταία πέντε λεπτά όπου δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις να έλθει η ανατροπή σε μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν ο Αθανασιάδης (πολύ κοντά στην εστία κεφαλιά άουτ), ο Ζάγκος (μόνος του ενώ πήρε το ριμπάουντ σε ωραία προσπάθεια του Παπαδάκου, σουτ και απόκρουση του τερματοφύλα, έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας) και ο Παπαδάκος (ατομική θαυμάσια προσπάθεια και πλασέ που απέκρουσε ο Μπογκντάνοβιτς ενστικτωδώς).

Το δεύτερο γκολ δεν ήλθε ποτέ κι έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Όλα πλέον για τη μάχη της εισόδου στη διαδικασία των play off είναι ανοιχτά αλλά και δύσκολα, ενώ στην Αναγέννηση θα πρέπει να υπάρξει εγρήγορση και συσπείρωση ώστε ακόμη κι αν συμμετάσχει στα play out να αποφύγει τα χειρότερα.

Επόμενη αναμέτρηση με τη Λάρισα εκτός έδρας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Βερνάρδος, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σαλαμούρας (75′ Αθανασιάδης), Κέρθι, Ξύδας (75′ Κορέλας), Μπούζας (60′ Ζάγγος), Κονίλιο (60′ Τομάσεβιτς).

ΚΟΖΑΝΗ: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης, Κούφας, Νάτσος, Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γιάκος, Ποζατζίδης (65′ Γραμμένος), Παπαδόπουλος (71′ Σιατραβάνης).

• Στη ΦΩΤΟ οι πανηγυρισμοί από το γκολ του Βερνάρδου που έφερε την ισοφάριση. Η Αναγέννηση, δυστυχώς, δεν βρήκε το δεύτερο γκολ για να πάρει το παιχνίδι.