Θρίαμβος του ΑΣΚ «σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ (97-78)!!!

Ο σοβαρός τραυματισμός του Ρομέλο Γουάιτ αναμφίβολα επισκίασε το μεγάλο παιχνίδι που έγινε στο “Γιάννης Μπουρούσης” ανάμεσα στον ΑΣΚ και τον ΠΑΟΚ, αλλά η ομάδα της Καρδίτσας φρόντισε να “γλυκάνει” τον κόσμο που έδωσε βροντερό παρών κατακτώντας μία θριαμβευτική νίκη με σκορ 97-78!

Οι “κυανόλευκοι” που μετά τον τραυματισμό του Αμερικάνου σέντερ (το σκορ ήταν 17-16) υπέστησαν ένα ψυχολογικό σοκ και βρέθηκαν με ένα 0-9 πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν γρήγορα ν’ αντιδράσουν και να πάρουν προβάδισμα!

Με τον νεοαποκτηθέντα Μενέγκα να αντικαθιστά κάτι περισσότερο από επάξια τον Γουάιτ και έχοντας εξαιρετική παρουσία συνολικά όλοι στην τρίτη περίοδο (71-59) ανέβασαν την διαφορά και απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα μέσα σε αποθέωση!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου κατάφεραν παρά την προσπάθεια του “δικεφάλου” να αντιδράσει να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φθάσουν σε μία ακόμη ιστορική νίκη (την 7η στην κανονική περίοδο) επί ενός μεγάλου αντιπάλου!

Το τελικό σκορ μαρτυρά και την εικόνα του αγώνα με το συγκρότημα της Καρδίτσας να επιτυγχάνει έναν θρίαμβο και να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα.

Η νίκη στο τέλος αφιερώθηκε στον άτυχο της βραδιάς Ρομέλο Γουάιτ και μάλιστα οι παίκτες και το σταφ δεν πανηγύρισαν!