Έχασε δικό της παιχνίδι η Αναγέννηση στην Κοζάνη (1-0)

Ο κακός δαίμονας της φετινής Αναγέννησης είναι η Κοζάνη κι αυτό επιβεβαιώθηκε και στην πρεμιέρα των play out όπου η ομάδα της Καρδίτσας την πρώτη εκτός έδρας αποστολή της γνώρισε την ήττα με 1-0.

Μάλιστα το σενάριο του αγώνα γράφτηκε κατά τέτοιο τρόπο που αφήνει μια τεράστια πίκρα για τους “κιτρινόμαυρους” αφού ουσιαστικά έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι από μία και μόνη φάση που είχε ο αντίπαλος στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα όχι από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια, αλλά από ένα φάουλ έξω από την περιοχή.

Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα κι ενώ μέχρι εκείνη την ώρα η ομάδα της Καρδίτσας είχε  χάσει σωρεία ευκαιριών ν’ ανοίξει το σκορ και είχε κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, ο πρώην “κιτρινόμαυρος” Ευριπίδης Γιάκος που μπήκε ως αλλαγή με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα γράφοντας το 1-0 και δίνοντας τελικά τη νίκη στην ομάδα του!

Από το 60′ μέχρι και το 69′ οι παίκτες της Αναγέννησης συναγωνίζονταν ποιος θα πρωτοχάσει την ευκαιρία για γκολ, έχοντας τέσσερις κλασικές στιγμές με Βερνάρδο, Κονίλιο, Κορέλλα και Mπούζα, ενώ σε όλο το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν απείλησαν, αλλά δεν μπήκαν καν στην περιοχή του Γκέκα!!!

Μάλιστα η εξέδρα άρχισε να γκρινιάζει προς το συγκρότημα του Διγκόζη βλέποντας την ισοπεδωτική υπεροχή των φιλοξενούμενων και οι Καρδιτσιώτες που έδωσαν το παρών, είχαν την αίσθηση ότι ήταν θέμα χρόνου να προηγηθεί η ομάδα τους!

Κι όμως, το ποδόσφαιρο όπως όλοι γνωρίζουμε τιμωρεί και όλα ήλθαν ανάποδα!

Στο 86′ ο Γιάκος έδωσε το προβάδισμα και τελικά η Κοζάνη πήρε μία ανέλπιστη νίκη που την φέρνει πλέον στους 15 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο κι αν εξαιρέσουμε το μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο 10 λεπτο όπου οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές, πάλι η Αναγέννηση κατάφερε να ισορροπήσει και να περιορίσει στο ελάχιστο τους κινδύνους στην περιοχή της. Αν εξαιρέσουμε ενα σουτ του Βερνάρδου δεν είχε κι αυτή φάσεις, αλλά στην επανάληψη η υπεροχή της ήταν απόλυτη!

Στη μπάλα όμως δεν κερδίζει ο καλύτερος και γι’ αυτό πρέπει όλοι πλέον να στρέψουν την προσοχή τους στα επερχόμενα δύο εντός έδρας παιχνίδια όπου η νίκη είναι μονόδρομος. Εστω και με “μισό – μηδέν”!

KOZANH: Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (74′ Ψάλτης), Σουλιώτης (74′ Τζημόπουλος), Ίτσιος, Παπαδόπουλος (63′ Νάτσος), Αναστασόπουλος, Σιατραβάνης (63′ Γιάκος), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς (83′ Ποζατζίδης), Γραμμένος.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Σαλαμούρας, Μπούζας, Κοκκίνης (55′ Κέρθι), Κορέλας (78′ Αθανασιάδης), Βερνάρδος, Κονίλιο.

Στο άλλο παιχνίδι της σειράς Αιολικός και Ηρακλής ήλθαν ισόπαλοι με 1-1 ενώ αναβλήθηκε το Καμπανιακός – ΠΑΟΚ “Β”.