Η ΑΣΑ θυμήθηκε πως... τη λένε και πήρε τεράστιο «διπλό» στο Βόλο (1-2)!!!

Η Αναγέννηση εκεί που την είχαν όλοι χαμένη, εκεί που έψαχνε τον βηματισμό της μετά από σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων, θυμήθηκε πως… τη λένε και πήρε ένα τεράστιο “διπλό” κερδίζοντας τη Νίκη Βόλου στη Νεάπολη με 1-2!

Το πρώτο εκτός έδρας νικηφόρο αποτέλεσμα στη χρονιά και μάλιστα σ’ ενα θεσσαλικό ντέρμπι απέναντι στην ομάδα που είναι τρίτη στην βαθμολογική κατάταξη και προέρχονταν από σειρά καλών εμφανίσεων!

Μία πανάξια νίκη για τους παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη που μάλιστα από το 74′ και μετά έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για περισσσότερο από 22 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) και παρότι δέχθηκαν γκολ στο 86′ και ασφυκτική πίεση από τους γηπεδούχους που “λύσσαξαν” να γυρίσουν το ματς και να ισοφαρίσουν, δεν λύγισαν και κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο που τους φέρνει στους 23 βαθμούς!

Η νίκη είναι πέρα για πέρα δίκαιη καθώς η Αναγέννηση πραγματοποίησε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο μία από τις πιο καλές εμφανίσεις της χρονιάς! Πετυχαίνοντας τον απίθανο απολογισμό να έχει πάρει 18 βαθμούς στα λεγόμενα ντέρμπι και μόλις 5 στα υπόλοιπα με υποτίθεται “βατούς” αντιπάλους!

Γρήγορα μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7′ με τον Κονίλιο, κυριάρχησε, ο Γκέκας έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση στο 17′ και με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε το “μηδέν” για να έλθει ο Βερνάρδος στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και να κάνει το 0-2 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι Βολιώτες προσπάθησαν, πίεσαν είχαν κάποιες καλές στιγμές που εξουδετερώθηκαν από τον εξαιρετικό Γκέκα, η άμυνα των Καρδιτσιωτών ήταν “μπετόν αρμέ”, ο Γιώργος Τυριακίδης ανανέωσε τα “πνευμόνια” της ομάδας του βάζοντας στο ματς Παπαδάκο και Κοκκίνη και όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε μια εύκολη επικράτηση.

Από το 74′ όμως και μετά το ματς πήρε “φωτιά” καθώς είχαμε την αποβολή του Σκόνδρα.

Στη συνέχεια όλο το ματς έγινε στην περιοχή της Αναγέννησης, η Νίκη κατόρθωσε να μειώσει στο 86′ με σουτ του Πέττα μετά από σέντρα του Μιράντα, έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, αλλά με υπερβατική προσπάθεια οι “κιτρινόμαυροι” κράτησαν το υπερ τους αποτέλεσμα και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη που τους δίνει μεγάλη ανάσα για τη συνέχεια.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Γαβριηλίδης (46′ Παναγιωτίδης), Μπαχανάκ (59′ Αναστασίου), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Λίταινας (46′ Τοπαλίδης (79′ Πέττας), Κρητικός (59′ Μακατσάρια), Μιράντα, Πολίτης, Κάσσος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Ντουμάνης (61′ Παπαδάκος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κορέλας (61′ Κοκκίνης), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (90’ Στασινόπουλος), Μπούζας (72′ Κέρθι), Κονίλιο (90’ Ζάγγος).