Mε τους αγώνες της 5ης φάσης συνεχίστηκε το Κύπελλο Ελλάδος στο οποίο πλέον δεν συμμετέχει η Αναγέννηση που ως γνωστόν αποκλείστηκε την περασμένη εβδομάδα από τον Απόλλωνα Πόντου.

Τελικά η Θεσσαλία σ’ ο,τι αφορά την super league 2 θα μείνει χωρίς εκπρόσωπο αφού αποκλείστηκε και η Λάρισα (η Νίκη Βόλου είχε μείνει έξω στην προηγούμενη φάση), από τον Λεβαδειακό χάνοντας με 1-2 στο Αλκαζάρ.

Οι “βυσσινί” προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 7’ με τον Πεντρόσο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, ανέτρεψαν την κατάσταση πριν το ημίχρονο (Nίκας 27’, Σκβάρκας 44’) και τελικά πήραν την πρόκριση.

10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ
Θρίλερ είχαμε στο παιχνίδι του Πανσερραϊκού με την Παναχαϊκή στις Σέρρες. Οι Πατρινοί ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 με τον διαιτητή να δίνει ένα… “αεροπλανικό” πέναλτι υπερ του Πανσερραϊκού στο 90’!

Τελικά το πήρε πίσω (ήταν κάτι περισσότερο απο εμφανές ότι δεν υπήρχε παράβαση) αφού συμβουλεύτηκε τον επόπτη και κράτησε 10 λεπτά καθυστερήσεις μ’ αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν στο τελευταίο και να πάνε το ματς στην Παράταση όπου και επικράτησαν με 5-2!

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ
Εκπληξη είχαμε και στον αγώνα της Καλαμάτας με τον Παναιτωλικό όπου οι Μεσσήνιοι πήραν την πρόκριση αφού το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο με 2-2 στα πέναλτι με 4-3 και συνεχίζουν αφήνοντας έξω μια ομάδα της super league!

H Kαλλιθέα με τον… Αμερικανό επενδυτή που την βάφτισε Athens FC (!!!) επικράτησε της Βέροιας με 1-0 με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν δικαιολογημένα παράπονα (πως αλλάζουν οι καιροί!) από τον διαιτητή Τσιμεντερίδη για δύο πέναλτι που δεν κατελόγισε υπερ τους!

Ο Τσιμεντερίδης, να θυμίσουμε στους παλαιότερους, είναι ο γιος του Τσιμεντερίδη που σε αγώνα Καλλιθέα - Αναγέννηση στη θρυλική χρονιά του 1993 έκανε μία από τις πιο σφαγιαστικές διαιτησίες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου εις βάρος της ομάδας μας που έχασε τελικά ελέω των αποφάσεών του με 1-0!

Τέλος η Λαμία πέρασε εύκολα από την Αριδαία κερδίζοντας με 2-0, ενώ ο Βόλος προχθές συνέτριψε τον Ιωνικό με 4-0 στο Πανθεσσαλικό. Tέλος ο Ατρόμητος Αθηνών επικράτησε μέσα στην Τρίπολη του Αστέρα με 1-3.

ΣΗΜΕΡΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Αύριο (20/10) συνεχίζεται η φάση των “32” με τα υπόλοιπα ματς στα οποία μετέχει και ο Απόλλων Πόντου που θ’ αντμετωπίσει στην Ελευσίνα τον τοπικό Πανελευσινιακό (ομάδα Γ’ Εθνικής).