Έπος της Εθνικής ισοπέδωσε την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ (1-2)

Ένα πραγματικό έπος! Ένας ανεπανάληπτος θρίαμβος, μια τεράστια νίκη από μία τρομερή εθνική ομάδα που σκόρπισε τον ενθουσιασμό και τη χαρά σε εκατομμύρια Ελληνες!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη σκιά της άδικης απώλειας του Τζορτζ Μπάλντοκ, ισοπέδωσε την Αγγλία μέσα στο θρυλικό Γουέμπλεϊ κερδίζοντας με 1-2 και αξίζοντας ακόμη πιο ευρεία νίκη!

Κατέγραψε έναν από τους μεγαλύτερους θριάμβους του Ελληνικού ποδοσφαίρου όλων των εποχών με σκόρερ δις τον απίθανο και συγκλονιστικό Παυλίδη ενώ πέτυχε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ένα στο πρώτο που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ!

Με μία ονειρεμένη εμφάνιση, παίζοντας μπαλάρα καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με ψυχή, πάθος, αλλά και περίσσια τέχνη το συγκρότημα του σεβάσμιου Ιβάν Γιοβάνοβιτς τους κέρδισε σε όλα τα σημεία.

Κι αν θέλαμε να αποδώσουμε δικαιοσύνη το σκορ έπρεπε να γράφει 1-4 κι όχι 1-2!

Ο Παυλίδης στο 53′ μετά από εξοχη εμφάνιση έκανε το 0-1, ο Μπέλιχαμ ισοφάρισε στο 87′ (κι αφού είχε ακυρωθεί προηγουμένως ένα γκολ ποίημα για λίγα εκατοστά οφσάιντ του Παυλίδη), ήλθε το ντελίριο στις καθυστερήσεις με ένα ακόμη γκολ του Παυλίδη ν’ αφήσει “ξερούς” τους Εγγλέζους και να απογειώσει 5.000 Ελληνες που παραληρούσαν στο Γουέμπλει και εκατομμύρια άλλους σε όλα τα σημεία της γης!

Ο,τι και να πεις γι’ αυτά τα παιδιά θα είναι λίγο και αξίζουν τα μπράβο όλου του κόσμου, όπως και ο σπουδαίος προπονητής τους.

Η νίκη φυσικά αφιερώθηκε εξολοκλήρου στον αδικοχαμένο Τζωρτζ Μπάλντοκ.