Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Σάλτης, 6ος στο Πανευρωπαϊκό Κ18 με ατομικό ρεκόρ

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Παναγιώτη Σάλτη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Κ18 που ολοκληρώθηκε στη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας!

Ο νεαρός αθλητής του Φωκιανού Καρδίτσας έδειξε για άλλη μία φορά ότι διαθέτει όλα εκείνα τα προσόντα να διαγράψει μία σπουδαία πορεία στο αγώνισμα του βάδην!

Τερμάτισε στην 6η θέση στην κούρσα των 5.000 μέτρων με χρόνο 21.44.72 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ (το προηγούμενο ήταν 22.34.22) και πλασσαρίστηκε μέσα στο πρώτο γκρουπ των εξαιρετικών συναθλητών του από άλλες χώρες της Ευρώπης.

Ο Παναγιώτης πήρε την πρόκριση στο Πανευρωπαϊκό κατακτώντας την 1η θέση στην κατηγορία του στην Ελλάδα κι όπως φαίνεται από την επίδοσή του, μόνο τυπική δεν ήταν η συμμετοχή του.

Αξίζει ν’ αναφερθεί μάλιστα ότι μετά από λάθος των κριτών ο συμπολίτης αθλητής του Θανάση Δεληγιάννη, συνέχισε και μετά τον τερματισμό του μέχρι που οι πρώτοι κατάλαβαν το λάθος τους και τελικά τον σταμάτησαν καταγράφοντας τον χρόνο που είχε όταν έφθασε στον τερματισμό.

Στα αποτελέσματα αρχικά ανακοινώθηκε ως έβδομος, αλλά τελικά με την ακύρωση ενός αθλητή ανέβηκε μία θέση ακόμη και τερμάτισε 6ος!

Στην 21η θέση τερμάτισε ο έτερος Ελληνας βαδιστής Νίκος Μάρτος (ΦΩΤΟ), ενώ νικητής ήταν ο Αλέσιο Κόπολα.