Η Αναγέννηση παρά το γεγονός ότι αναγκάστηκε να δώσει ένα προγραμματισμένο εντός έδρας παιχνίδι στην πόλη της αντιπάλου της και μάλιστα δίχως τον κόσμο, κατόρθωσε να κερδίσει τον Ηρακλή Λάρισας με 2-0 και να κάνει το 2Χ2 στο πρωτάθλημα φθάνοντας τους έξι βαθμούς!

Οι “κιτρινόμαυροι” που έπαιξαν σα να είναι… τιμωρημένοι στο Αλκαζάρ, αν και συνάντησαν μια άμυνα “μπετό” από τον φιλότιμο Ηρακλή στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν τον τρόπο με τον Στέργιο Δημόπουλο να λύσουν τον γόρδιο δεσμό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ στο 41ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο να δημιουργήσουν πληθώρα ευκαιριών και τελικά να πετύχουν ένα εξίσου όμορφο γκολ με κεφαλιά του Κλάους Αθανασιάδη μετά από υπέροχη ασίστ του Ριέρα στο 80ο λεπτό και να φθάσουν στο τρίποντο!

Η νίκη έχει μεγάλη αξία γιατί η Αναγέννηση απέφυγε το “στραβοπάτημα” σε πολύ “ψυχρές συνθήκες” που δημιουργήθηκαν αναγκαζόμενη να παίξει μακριά από την καυτή της έδρα! Σε συνδυασμό με τη μεγάλη νίκη στη Ρόδο επί του Διαγόρα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με 2Χ2!

Η νίκη κρίνεται απολύτως δίκαιη αφού μετά το γκολ του Δημόπουλου η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη κυριάρχησε πλήρως και απέδωσε μάλιστα πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Μέχρι να έλθει το γκολ ο Ηρακλής αντιστάθηκε σθεναρά, εξάλειψε τους κινδύνους μπροστά από την εστία του Κουτσαβασίλη με διπλή ζώνη άμυνας και παραλίγο μάλιστα να σκοράρει στο 17ο λεπτό με φάουλ του Μπάντροβιτς που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Γκέκας

Στην επανάληψη τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν πλήρως αφού το λαρισινό συγκρότημα αναγκάστηκε να βγει πιο έξω απο την άμυνά του μ αποτέλεσμα η Αναγέννηση να βρει χωρους και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, εμπνεύσεις, αλλά και πληθωρικότητα στην επιθετική γραμμή με τον ιδιαίτερα δραστήριο Κλάους, να φθάσει σε πολλές ευκαιρίες (53 κοζορώνης, 67 Βερνάρδος, 69 Σκόνδρας) και τελικά στο 2-0.

Στο τέλος οι “κιτρινόμαυροι” καρδιοχτύπησαν με έναν τραυματισμό του Κοζορώνη σε κόντρα με τον Αλτάνη, αλλά ευτυχώς απ ο,τι πληροφορηθήκαμε ο παίκτης δεν έχει κάτι το σοβαρό.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Πρίκας, Δημόπουλος (46– Αλιατίδης), Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Ριέρα (90- Μπάλλας), Βερνάρδος (88- Γιάκος), Σβετάνοφ (84- Κάρδαρης), Ντονγκού (46- Αθανασιάδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Κουτζαβασίλης, Γκαλίτσιος, Καψάλης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Αλτάνης, Τασιούλης, Μπάτροβιτς, Συρεγγέλας, Δοδοντσάκης, Λεσάι.