Με καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο 45λεπτο, με δημιουργία, πλαγιοκοπήσεις, καλή κυκλοφορία και ωραία γκολ, η Αναγέννηση επικράτησε εύκολα του Σβορώνου Κατερίνης με 3-0 στο φιλικό που έγινε το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο των Σοφάδων.

Τα βλέμματα των φιλάθλων ήταν στραμμένα και στους νεοφερμένους Ντογκού και Σβετάνοφ που έκαναν ντεμπούτο με τα “κιτρινόμαυρα” και η γεύση που άφησαν  ήταν πολύ καλή!

Ο Βούλγαρος μάλιστα πέτυχε και τα δύο από τα τρία γκολ, ενώ γενικότερα με το παιχνίδι του προσέδωσε ποιότητα στο δημιουργικό κομμάτι στην Αναγέννηση, ενώ και ο Ντογκού (δημιούργησε το τρίτο γκολ), είχε καλή παρουσία.

Σε γενικές γραμμές ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα ήταν πολύ καλή σε όλα τα επίπεδα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε καθώς ο Αμανατίδης άλλαξε όλη την ενδεκάδα, χωρίς βέβαια η Αναγέννηση να έχει προβλήματα από την αντίπαλό της, αλλά και χωρίς να αξιοποιήσει την υπεροχή της με άλλα γκολ.

Μόλις στο 1′ οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν μετά από μία όμορφη επέλαση από αριστερά του Βερνάρδου, σέντρα και πλασέ του Βούλγαρου Σβεντάνοφ που πέτυχε το πρώτο γκολ με την Αναγέννηση.

Ακολούθησε λίγο αργότερα στο 25′ το δεύτερο γκολ, μετά από μια εξαιρετική προσπάθεια του Κοζορώνη που βρήκε χώρο βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα και με άψογο πλασέ έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια είχαμε στο 36′ το τρίτο γκολ, πάλι από τον  Σβεντάνοφ στο ρόλο του εκτελεστή, ενώ δημιουργός ήταν ο Ντογκού που βγήκε ωραία στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και την κατάλληλη στιγμή στο τετατετ σιγούρεψε το γκολ δίνοντας την ασίστ στον συμπαίκτη του.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη είχαν κι άλλες φάσεις σ’ αυτό το διάστημα που δεν τις αξιοποίησαν και κέρδισαν το χειροκρότημα των φιλάθλων

Η Αναγέννηση ξεκίνησε με τους Τσέλιο, Αναστασόπουλο, Σταμόπουλο, Αλιατίδη, Γκόλια, Ριέρα, Κοζορώνη, Βερνάρδο Μπάλλα, Σβεντάνοφ και Ντογκού.

Στην επανάληψη έπαιξαν οι Θεολόγης, Κάρδαρης, Πρίκας, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Ζάγκος, Θεολόγης, Λαγός, Γιάκος, Ξύδας, και Αθανασιάδης.

• Δείτε πιο κάτω τις καλύτερες στιγμές και τα γκολ της Αναγέννησης.