Η ΑΣΑ μεγάλη και δίκαιη νίκη επί του Ηρακλή με 2-1 (video)

Με μία μεγάλη νίκη έκανε “ποδαρικό” στο 2024 η Αναγέννηση κερδίζοντας στο Δημοτικό Στάδιο τον Ηρακλή με 2-1 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της super league 2.

Ταυτόχρονα επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών από τον οποίο είχε… “παρεκκλίνει” μετά τα στραβοπατήματα με Απόλλωνα Πόντου και Καμπανιακό και την εκτός έδρας ισοπαλία με την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου.

Με τους τρεις βαθμούς πλέον έφθασε τους 18 και μπήκε ξανά στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους “κιτρινόμαυρους” που κατάφεραν να αξιοποιήσουν την πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των αντιπάλων! Ο Βερνάρδος μόλις στο 3′ εκτέλεσε κόρνερ και ο Σταμόπουλος που… αθόρυβα  “χώθηκε” στην άμυνα του Ηρακλή με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 και δίνοντας μεγάλη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του για τη συνέχεια.

Ο Σταμόπουλος έπιασε στον “ύπνο” την άμυνα του Ηρακλή και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη που παρά την προσπάθειά του δεν μπόρεσε ν’ αποσοβήσει το “μοιραίο”….

Πράγματι η Αναγέννηση μπορεί να παραχώρησε χώρο (ήταν επόμενο ότι θ’ αντιδρούσε και θα έβγαινε μπροστά ο Ηρακλής), αλλά ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και δεν απειλήθηκε με εξαίρεση μια φάση στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο αγώνας κυλούσε ιδανικά με τους Θεσσαλονικείς να ψάχνουν αλλά να μην βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του Τσέλιου. Παρότι είχαν την κατοχή και πάλι δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν αφού συναντούσαν τείχος στη μεσαία και στην αμυντική διάταξη της Αναγέννησης.

Η αίσθηση που δημιουργούνταν μάλιστα σε όσους παρακολουθούσαν το ματς ήταν πως η ομάδα της Καρδίτσας θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί ένα κλέψιμο ή μια κόντρα και να φθάσει αυτή στο δεύτερο γκολ.

Και πράγματι αυτό συνέβη στο 83′ της αναμέτρησης όταν ο Κονίλιο, πάνω που ο Τυριακίδης ετοιμαζόταν να τον αντικαταστήσει (έπαιζε με ένεση) μ’ ένα σουτ – δυναμίτη μετά από γρήγορη αντεπίθεση ξετίναξε τα δίχτυα του Παλαβράκη γράφοντας μέσα σε αποθέωση το 2-0.

Νωρίτερα, στο 68′ ο Ηρακλής θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει όχι με οργανωμένη επιθετική προσπάθεια αλλά με ένα έξοχο σουτ του Χερίτρανα έξω από την περιοχή, το οποίο όμως με επίσης έξοχη απόκρουση εξουδετέρωσε ο Τσέλιος με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού!

Δοκάρι όμως είχε και η Αναγέννηση στο 88′ που έφθασε πολύ κοντά στο εμφατικό 3-0 με προσπάθεια και σουτ του Ξύδα.

Τελικά το γκολ το πέτυχαν στο τέλος οι φιλοξενούμενοι με ένα φοβερό σουτ του Εμπο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι στα δύο λεπτά που απέμειναν και έτσι η ομάδα της Καρδίτσας έφθασε σ’ αυτή την πολύ μεγάλη και δίκαιη νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος (90+1′ Ντουμάνης), Γκόλιας, Κέρθι (65′ λ.τ Κοκκίνης), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (65′ Ξύδας), Μπούζας (78′ Ζάγγος), Κονίλιο (90+1′ Παπαδάκος).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πατράλης, Δοϊρανλής, Γκμπενιόν, Σπυρίδης, Σιούτας, Κούστα (90+1′ Τσουμάνης), Χειρίτραντας (75′ Σίλβα), Έμπο, Χρουσιέλ, Τόρες (66′ Κουντουριώτης).

• Δείτε πιο κάτω το γκολ του Τζέιμς Σταμόπουλου όπως το “τράβηξε” ο βετεράνος Βαγγέλης Πλακιάς από την ταράτσα του κλειστού καθώς και τις δηλώσεις του Γιώργου  Τυριακίδη και του Περικλή Αμανατίδη.