Η ΑΣΑ πήρε ισοπαλία και ρίχνει κατηγορία τον Πιερικό (2-2)

Το παιχνίδι στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον!

Ο Πιερικός ήταν αυτός που καίγονταν για τους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Κατηγορία. Η Αναγέννηση εδώ και καιρό πορεύεται δίχως στόχους αφού είναι μακριά από την κορυφή!

Οταν οι Κατερινιώτες προηγήθηκαν με 2-0 όλοι θεώρησαν (με βάση και το αρνητικό σερί που έχουν οι “κιτρινόμαυροι” στα τελευταία ματς), ότι θα έλθει μία ακόμη ήττα!

Δεν ήταν λίγοι κι εκείνοι που σχημάτιζαν… “χαμόγελα γεμάτα νόημα” για την διάθεση της ομάδας να παλέψει το παιχνίδι οντας αδιάφορη!

Τελικα στο ποδόσφαιρο τα πάντα… ρει όπως και στη ζωή!

Παρότι η ομάδα της Καρδίτσας βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Παπαδόπουλου (13′) και Ζαφειράκη (36′), τα πάντα ήλθαν ανάποδα στην επανάληψη και μάλιστα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Αναγέννηση μείωσε σε 2-1 στο 64′ με το Μάνιο και εκεί που ο Πιερικός κρατούσε τη νίκη και το τρίποντο που μπορεί να τον οδηγούσε σε ανανέωση της παραμονής του στη super league 2, ήλθε το αυτογκολ του Χαρτσιά στο 90’+5′ και η Αναγέννηση ισοφάρισε σε 2-2!!!

Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση θα μπορούσε να κάνει και το 2-3.

Αυτή η ισοπαλία είναι καταδικαστική για τον Πιερικό που δεν έχει άλλο ματς (κανει το ρεπό του) στην τελευταία αγωνιστική!!!

Πιερικός (Γ.Βαζάκας): Γαλάνης, Μηλιώτης (73′ Χαντζάρας), Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Παντελιάδης, Κριμιτζάς (73′ Τόσκας), Ζαφειράκης, Φωκαΐδης (36′ λ.τ Σουντάρ), Κανούλας (73′ Μπουόλι), Ντίνας (62′ Εμπουέλε), Β. Παπαδόπουλος.
Αναγέννηση (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Γκουγκούδης (46′ Καρανίκας), Κουτρομάνος (68′ Καρρίκι), Γκίνη, Λαγός, Μπάλλας, Πλέγας, Αθανασιάδης (46′ Μάνιος), Μπαντιμπανγκά (53′ Πολίτης), Μπιανκόνι.