Η Μάντσεστερ Σίτι πρωταθλήτρια Ευρώπης, λύγισε την αξιόμαχη Ιντερ (1-0)

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ στον μεγάλο τελικό της Κωνσταντινούπολης επικρατώντας της Ιντερ με 1-0.

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ο,τι περίμεναν πολλοί, οι Εγγλέζοι έφθασαν στη νίκη με γκολ του Ροντρίγκο Ερνάντεθ στο 68′ αλλά οι Ιταλοί έχουν να λένε για την ατυχία τους καθώς είχαν τις ευκαιρίες όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να πάρουν αυτοί πρώτοι προβάδισμα στο σκορ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν του Λουκάκου στα τελευταία λεπτά όταν εξ επαφής ο γκολκίπερ της Σίτι απέκρουσε την κεφαλιά του, ενώ νωρίτερα η Ιντερ σε φάση διαρκείας είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ντιμάρκο.

Μέχρι το τελευταίο λεπτό η αγωνία ήταν διάχυτη (η ομάδα του Μιλάνου έκανε ευκαιρία και στην τελευταία φάση!) με τη Σίτι τελικά να παίρνει τη νίκη και το βαρύτιμο τρόπαιο μέσα σε πανζουρλισμό από 20.000 και πλέον φίλους της που έδωσαν το παρών στην Κωνσταντινούπολη.

Να σημειώσουμε ότι ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την ομάδα του Μάντσεστερ που φέτος έκανε τρεμπλ, αφού κατέκτησε πρωτάθλημα και Κύπελλο Αγγλίας.