Ο ΑΣΚ πάλεψε παρά τις απουσίες από τους τραυματισμούς, κατόρθωσε να ανατρέψει μια διαφορά 16 πόντων που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι και να κερδίσει το παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικό που έγινε στο κλειστό του Πλάτωνα στην Αθήνα γνωρίζοντας τελικά την ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 78-71

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο, δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα. Το 14-13 των πρώτων λεπτών έγινε 28-13 στην πρώτη περίοδο ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-32.

Μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-51) και ξεκίνησε μια αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο όπου κατόρθωσε να φθάσει το παιχνίδι ακόμη και στον πόντο (66-65).

Εκεί, στα τελευταία λεπτά οι λεπτομέρειες έκριναν τα πάντα με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύται τα λάθη και τα κρίσιμα άστοχα σουτ των παικτών του ΑΣΚ και τελικά να φθάνει στη νίκη.

Αξίζει ν’ αναφέρουμε ότι η ομάδα της Καρδίτσας έπαιξε με τρεις σημαντικές απουσίες των Μπέιτμον, Χάντερ και Κάμφορ που είναι τραυματίες, ενώ ντεμπουτάρισε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα Τζάροντ Γουέστ που όμως είναι ακόμη στο στάδιο της προσαρμογής.

Μια κακοδαιμονία που συνεχίζεται από την αρχή της περιόδου με τους τραυματισμούς, η οποία ελπίζουμε κάποια στιγμή να λάβει τέλος.

Το μόνο θετικό από τις αναμετρήσεις με Απόλλωνα Πάτρας, Λαύριο και Ιωνικό, είναι ότι οι “κυανόλευκοι” έχασαν με ελεγχόμενες διαφορές που μπορούν να τις ανατρέψουν στον δεύτερο γύρο μέσα στο σπίτι τους.

Το σίγουρο είναι πως χρειάζεται υπερπροσπάθεια και σκληρή μάχη για να έλθει ο μεγάλος στόχος της παραμονής και μέσα σ’ αυτή πρέπει να γίνουν και υπερβάσεις. Αρχής γενομένης από το ερχόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ στην Καρδίτσα που πλέον λαμβάνει ξεχωριστά χαρακτηριστικά.

Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη καθώς έχουμε μπροστά μας έναν ολόκληρο γύρο η προσπάθεια θα συνεχιστεί με ακόμη μεγαλύτερη ένταση.

Για τους νικητές ο Μαυροκεφαλίδης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ Λέισι πρόσθεσε 19 και ο Καπελάν είχε 11. Από την άλλη πλευρά ο Γκάμπροβσεκ είχε 15 με 5 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους με 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Πρίτζετ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόκινς 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάπελαν 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νούνιεζ 7 (7 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Παρκς 2

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 8 (1), Πριτζέτ 14 (6/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 8 (1), Αγραβάνης 10 (3/9 σουτ, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Τσούκας, Γουέστ 6 (3/8 σουτ), Γκάμπροβσεκ 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 21/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/19 βολές, 51 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 21/44 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 51 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη.

• Στον αγώνα βρέθηκε και ο εορτάζων Γιάννης Μπουρούσης που είδε το ματς πίσω από τη ρακέτα στην πλευρά του πάγκου του ΑΣΚ μαζί με τους Γιώργο Χριστούλα και Κωνσταντίνο Μπανιό, ενώ ο Χρήστος Δεληγιάννης ήταν στον πάγκο με όλο το τιμ της ομάδας.

Η στεναχώρια για την ήττα είναι έκδηλη, αλλά άπαντες, εντός και εκτός των γραμμών του γηπέδου και στρέφουν την προσοχή τους στη συνέχεια και στον καθοριστικό αγώνα με την ΑΕΚ.