Ήττα στον πόντο για τον ΑΣΚ στο «θρίλερ» με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (72-71)

Την ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 72-71 γνώρισε ο ΑΣΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της basket league και στον αγώνα που έδωσε στην Πάτρα κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του “θρίλερ” με τις δύο ομαδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο και να μη μπορεί καμία να ξεφύγει στο σκορ.

Έτσι φθάσαμε στο φινάλε όπου τα πάντα θα κρίνονταν στη λεπτομέρεια, στην τύχη, στο καθαρό μυαλό και στα λάθη.

Παρότι πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Απόλλων προηγήθηκε με 66-62, οι “κυανόλευκοι” αντέδρασαν με τέσσερις πόντους του Μπιουκάναν ισοφάρισαν 66-66 και όλα παίχθηκαν στην κόψη του ξυραφιού.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν ένα λεπτό πριν το φινάλε με 70-68, ο Μπιουκάναν στο φάουλ που κέρδισε αστόχησε στη μία βολή μ’ αποτέλεσμα να μην καταφέρει να ισοφαρίσει, ενώ στη συνέχεια ο Σταρκς παρότι ο ΑΣΚ πήρε το ριμπάουντ, έκλεψε τη μπάλα κέρδισε το φάουλ και με εύστοχες βολές αύξησε τη διαφορά στους τρεις (72-69).

Στο τελευταίο τρίποντο στα 5” ο Κλάσεν σημάδεψε σίδερο κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με έναν πόντο διαφορά (το φόλοου του Σμιθ μείωσε στον πόντο) και ξεκίνησαν θετικά στο πρωτάθλημα.

Μιλάμε βέβαια για ένα ματς που θα μπορούσε να κερδίσει οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες που κρίθηκε όπως προαναφέραμε στη λεπτομέρεια.

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου έδειξε πολύ καλά στοιχεία που μας κάνουν αισιόδοξους για τη συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς και πληθώρα επιλογών υπάρχουν και παίκτες με πολυσύνθετη συνεισφορά στον αγώνα είδαμε. Αν αποκτήσουν και την απαιτούμενη ομοιογένεια τα πράγματα θα γίνουν ακόμη καλύτερα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 26-21, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΣΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 40-42.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία (58-58) για να φθάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου όλα, όπως προαναφέραμε, κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τον Απόλλωνα ο Σταρκς ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε έχοντας 28 πόντους και πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις.

Ο Ουάιτ για τον ΑΣΚ είχε 19 πόντους (με εννιά ριμπάουντ) αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο τέλος, ο Μπιουκάναν 13, ο Κλάσεν 8 και ο Σμιθ με 12.

Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα της Καρδίτσας και πάλι στην Πάτρα, αυτή τη φορά με τον Προμηθέα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ουάσινγκτον 10 (2/6 τρίποντα), Σταρκς 28 (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Όσμπορν 12 (3/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 3 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλέιλοκ, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος, Σαλούστρος 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 19 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 13 (5 ριμπάουντ), Κλάσεν 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 12 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 5 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δίπλαρος, Χρηστίδης 2 (3 ριμπάουντ), Αβδάλας 2 (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 10 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 12/23 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 15/25 βολές, 29 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 22/35 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 15/20 βολές, 43 ριμπάουντ ( 34 αμυντικά – 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ