Πανάξια και σπουδαία νίκη του ΑΣΚ επί του Κολοσσού Ρόδου (87-69)

Την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΣΚ μετά από μία μεστή εμφάνιση κερδίζοντας καθαρά και δίκαια τον Κολοσσό Ρόδου με 87-69 κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό άλμα για το καλύτερο πλασσάρισμα στην βαθμολογική κατάταξη.

Οι “κυανόλευκοι” έχοντας ως πρώτα “βιολιά” τους ΜακΚάλουμ, Μπιουκάναν και Μακ, αλλά ταυτόχρονα με εξαιρετική εμφάνιση του Γουάιτ, καθώς και σοβαρότητα στο πλάνο τους, κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και όσες φορές ο Κολοσσός έχοντας κυρίως τον Κολοβέρο σε καλή μέρα προσπάθησε να πλησιάσει, έβρισκαν τον τρόπο να αυξάνουν τη διαφορά και να φθάσουν σε μια μεγάλη νίκη.

Από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν σοβαροί, μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο και δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο της κατάστασης.

Μάλιστα σε κάποια στιγμή έφθασαν να προηγούνται και με 18 πόντους, ενώ όπως προαναφέραμε όσες φορές ο Κολοσσός έβρισκε μεγάλα σουτ και έκανε κάποια σερί μειώνοντας την διαφορά, είχαν τον τρόπο να αποκτούν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης και να φθάνουν στην επικράτηση δίνοντας μεγάλη χαρά στον κόσμο που για άλλη μία φορά έδωσε εντυπωσιακό παρών στο “Γιάννης Μπουρούσης”

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε το σόου του Σακ Μπιουκάναν που “πυροβολούσε” από παντού (4 στα 5 τρίποντα), ενώ ο Γουάιτ έκανε “πάρτι” κάτω από το καλάθι του Κολοσσού.

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (25-15) και έκλεισε το ημίχρονο με 44-35.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός προσπάθησε με τον Κολοβέρο κυρίως (πέτυχε 17 πόντους με 3 στα 5 τρίποντα), και δύο μεγάλα σουτ του Χατζηνικόλα να μειώσει, αλλά γρήγορα η ομάδα της Καρδίτσας αποκατέστησε την “τάξη” με σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα που εγκλώβισε όλα τα ατού των Ροδιτών.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-57, για να τελειώσει το ματς με άνετη νίκη με 89-67 αλλά και την διαφορά του αγώνα στον πρώτο γύρο.

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος (3 ασίστ, 4 λάθη), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 6, Πετρόπουλος 2 (1/7 σουτ), Πόλι 8 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περάντες 5 (1), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 6 (2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 22/35 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 19/26 βολές, 35 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 12/41 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 15/18 βολές, 44 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 18 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

ΣΤΙΣ ΕΞΙ ΝΙΚΕΣ

Με τη νίκη αυτή ο ΑΣΚ έφθασε στις 6 συνολικά στο πρωτάθλημα και υπερτερεί τρεις του Απόλλωνα Πάτρας.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι με το Λαύριο ύστερα από τρεις εβδομάδες ξεκούραση πλέον λόγω της διακοπής για την τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.