Μετά από τρεις αγωνιστικές όπου πέραν όλων των άλλων είχε απέναντί της και την κακοδαιμονία, η Αναγέννηση επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τη Βέροια με 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας και βελτίωσε την βαθμολογική της θέση παραμένοντας στο γκρουπ των πρωτοπόρων.

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Κλάους Αθανασιάδη με μονοκόματο σουτ ύστερα από σέντρα του Σταμόπουλου στο 23′ της αναμέτρησης οι “κιτρινόμαυροι” επισφράγισαν την υπεροχή τους και πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους που δεν κατόρθωσαν να κάνουν ούτε τελική απέναντι στον Θεσμιστοκλή Τσέλιο που υπερασπίζονταν τα γκολποστ, ενώ και στην επανάληψη δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι βεβαίως να φθάσουμε στα τελευταία λεπτά όπου οι φιλοξενούμενοι σε δύο περιπτώσεις άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης!

Με δύο επεμβάσεις όμως ο Τσέλιος κατόρθωσε να αποτρέψει το δυσάρεστο σε κεφαλιές των παικτών της Βέροιας, ενώ στην δεύτερη μετά την απόκρουσή του η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι.

Ηταν στα τελευταία πέντε λεπτά όλα αυτά, όπου η Αναγέννηση έπαιξε με έναν ακόμη τραυματισμό καθώς αποχώρησε ο εξαιρετικός μέχρι εκείνο το σημείο Μπάλλας γεγονός που αποδυνάμωσε τη μεσαία γραμμή.

Σε γενικές γραμμές πάντως η ομάδα της Καρδίτσας ήταν καλύτερη ενώ θετικό ήταν και το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου Ελιβέλντο που πήρε προσπάθειες και έδειξε ότι θα βοηθήσει πάρα πολύ. Ο Μπάντροβιτς που μπήκε κι αυτός προς το τέλος δεν πρόλαβε να φανεί.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη έκαναν μια μεστή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε (και με δεδομένα τα αγωνιστικά προβλήματα) την αναμέτρηση και στην επανάληψη κι αν εξαιρέσουμε το τελευταίο δεκάλεπτο όπου η ομάδα της Ημαθίας πίεσε πολύ για την ισοφάριση έφθασαν δίκαια στη νίκη.

Επιστρέφοντας στο “χρυσό” γκολ, να αναφέρουμε ότι ο Αθανασιάδης αγωνίστηκε με πυρετό και υπήρξε συγκινητικός με την παρουσία του μέχρι το σημείο που αντικαταστάθηκε.

Καλοί ήταν όλοι οι παίκτες στο ρόλο που είχαν αναλάβει και λίγο αν πρόσεχαν τις αντεπιθέσεις στο τέλος θα έφθαναν στο δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε και το άγχος. Οπως και να χει ήταν ένα κρίσιμο και δύσκολο ματς που η Αναγέννηση το πήρε, έφθασε τους 22 πόντους και βλέπει τη συνέχεια.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Ελιβέλτο (84′ Β. Θεολόγης), Γιάκος (90’+3′ Κάρδαρης), Γκόλιας, Μπάλλας (84′ Πρίκας), Αθανασιάδης (75′ Μπάτροβιτς).

ΒΕΡΟΙΑ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (67′ Παπαχρήστος), Μπλέτσας, Μουχάλης, Περδίκης, Μπελεβώνης (77′ Κατσούκης), Κολλαράς, Μπουόλι, Γιουκούδης, Φασίδης (23′ λ.τρ. Μανωλιούδης), Ελευθεριάδης (67′ Ιωάννου).

Σε επόμενη ανάρτηση οι καλύτερες φάσεις και το γκολ που έκρινε τον αγώνα…