Μέτρια η Αναγέννηση έχασε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ "Β" (2-0)

Πραγματοποιώντας μία μέτρια εμφάνιση η Αναγέννηση δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Νέα Ευκαρπία και ηττήθηκε από την δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της super league 2.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους “κιτρινόμαυρους” που παρουσιάστηκαν πολύ επιφυλακτικοί στην αρχή του αγώνα παραχωρώντας την πρωτοβουλία στους αντιπάλους τους.

Το πόσο λάθος ήταν αυτό φάνηκε όταν “ξύπνησαν” μετά το γκολ που δέχθηκαν στο 37′ από αχρείαστο πέναλτι του Κέρθι (ευστόχησε ο Γκορντεζιάνι) και πήραν τα ηνία.

Στην επανάληψη ανέβασαν τις γραμμές τους, πίεσαν ψηλά, πήραν τη μπάλα στα πόδια τους δημιούργησαν τις προϋποθέσεις, αλλά την στιγμή αυτή που είχαν “ζωντανέψει” και έψαχναν τον τρόπο για το γκολ (χάθηκαν ευκαιρίες με Κέρθι, Ντουμάνη, Κονίλιο, Μπούζα) ήλθε μία και μοναδική αντεπίθεση του “δικεφάλου” στην επανάληψη να φέρει ένα εύκολο γκολ με σουτ του Ρουμνιάτσεφ στο 67′ για να καταστήσει την κατάσταση εξαιρετικά δύσκολη έως μη ανατρέψιμη.

Σ’ αυτό συνετέλεσε και ο κάκιστος ρέφερι Μελτζανίδης που αρνήθηκε ένα καταφανέστατο πέναλτι στο 78′ όταν ο Τασιούρας του ΠΑΟΚ έπαιξε… βόλεϊ μέσα στην περιοχή.

Στο διάστημα που απέμεινε παρά την υπεροχή της η Αναγέννηση δεν κατάφερε να φθάσει ούτε στη μείωση του σκορ χάνοντας ακόμη μια απίθανη ευκαιρία στο 90’+2′ με τον Βερνάρδο όπου μόνος του με τον τερματοφύλακα πλάσαρε άουτ.

Ηταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Καρδίτσας που ψάχνει πλέον την αντίδρασή της. Είναι θετικό ότι ακολουθεί ένα διάστημα με δύο αγωνιστικά ρεπό όπου ο Τυριακίδης θα έχει την ευκαιρία να κάνει μία μίνι προετοιμασία.

ΠΑΟΚ “Β“: Μοναστηρλής, Τασιούρας, Κιτσάκης, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Τσοπούρογλου, Γκούμας (58′ Ρουμνιάτσεβ), Βρακάς (88′ Κουλούρης), Δαρέλας (58′ Γρόσδης), Γκορντεζιάνι.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Ντουμάνης (87′ Μακρυδάκης) , Σταμόπουλος, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Τομάσεβιτς, Κέρθι, Κοζορώνης, Μπούζας (70′ Ξύδας), Αθανασιάδης (70′ Βερνάρδος), Κονίλιο (87′ Ζάγγος).