Εντυπωσιακός ήταν ο ΑΣ Καρδίτσας στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ!

Οι “κυανόλευκοι”… ισοπέδωσαν τον Φίλιππο Βέροιας στο μεγάλο κλειστό της Καρδίτσας με σκορ και πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα ματς στον φετινό μαραθώνιο!

Με το “καλημέρα” δηλαδή δείχνουν προς πάσα κατεύθυνση ότι έχουν σχεδιαστεί για μεγάλα πράγματα φέτος και είναι αποφασισμένοι να τα πετύχουν!

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Οπως δήλωσε ο προπονητής Δημήτρης Λιόγας στην πρωινή εκπομπή του Σαββάτου “Στενό Πρέσινγκ” στο Ράδιο Θεσσαλία 96, όλα τα ματς θεωρούνται σημαντικά.

Πράγματι η ομάδα του μπήκε με τη σοβαρότητα που αρμόζει και από τα πρώτα λεπτά φρόντισε να ξεκαθαρίσει ποιος είναι το αφεντικό.

Προηγήθηκε 29-16 στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο με 50-30!!!

Στην επανάληψη τα πράγματα εξελίχθηκαν στον ίδιο ρυθμό με τον Φίλιππο απλά να εύχεται να τελειώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα η αναμέτρηση για να μπει στο πούλμαν της επιστροφής στη Βέροια!

Η ομάδα της Καρδίτσας στην τρίτη περίοδο εκτόξευσε το σκορ στο 78-42, κατέβασε στη συνέχεια κάπως τις στροφές και έφθασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση με το τελικό 90-56.

O AΣΚ με την τέταρτη νίκη που σημείωσε και καθώς ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική είναι η μοναδική ομάδα που παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα έχοντας κάνει μάλιστα το ρεπό του!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεργίνης με 15 πόντους (2 τρίποντα) ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 10 χωρίς να χρειαστεί να παίξει σε όλο το ματς.
Γενικά ουδείς παίκτης των “κυανολεύκων” υστέρησε από το χθεσινό ματς που εξελίχθηκε ιδανικά για να έλθει μια άνετη και εμφατική επικράτηση.

ΑΣΚ (Λιόγας): Γράβας 8, Τσιλούλης 7 (1), Καρράς 8, Μπουρούσης 10, Κακλαμάνος 7 (2), Σπυριδονίδης 5 (2), Χάλαρης 9 (1), Ντράσκοβιτς 7, Τσούκας 2, Καραγεωργίου 4, Βεργίνης 15 (2), Πεφάνης 8 (2).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κουρουζίδης): Μόρας 10, Νικάι, Ντόβας, Ελευθεριάδης 13 (1), Πουλιανίτης 2, Κοθράς 2, Παραπούρας 4 (1), Σουτζόπουλος 1, Ντρεκάλοβιτς 3 (1), Ιατρίδης 11 (1), Γαρέζος 10 (1).