Η πικρή γεύση από την ήττα είναι αυτή που μένει στον ΑΣΚ καθώς δεν δικαιώθηκε η πολύ καλή και ψυχωμένη εμφάνιση που έκανε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ που έγινε στο “Γιάννης Μπουρούσης” για την πρεμιέρα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος της basket league.

Oι “κυανόλευκοι” όχι μόνο στάθηκαν ανταγωνιστικά απέναντι στο μεγάλο αντίπαλό τους, αλλά κατέστησαν ντέρμπι το ματς και το έχασαν στις λεπτομέρειες!

Το τελικό 64-70 που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά τους αδικεί, καθώς θα μπορούσαν αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι στα μέσα της τέταρτης περιόδου όπου κρίθηκαν τα πάντα ενώ το σκορ ήταν 55-56, να πάρουν αυτοί το προβάδισμα και τελικά τη νίκη.

Συνέβη το αντίθετο καθώς εγκλωβίστηκαν σε επιθετικές προσπάθειες ατελέσφορες, με την ΑΕΚ από την πλευρά της να βρίσκει κάποια στιγμή τα σουτ και να παίρνει την ισχνή διαφορά που την κράτησε.

Νωρίτερα στα μέσα της τρίτης περιόδου κι ενώ η Ενωση είχε πάρει ένα μ’ ένα σερί 0-13 προβάδισμα δέκα πόντων, είχαμε το σόου του νεοαποκτηθέντα Λαμάρ Πίτερς που έδειξε ότι όχι μόνο θα βοηθήσει τον ΑΣΚ στην προσπάθεια για τη σωτηρία, αλλά μπορεί να κάνει και τη διαφορά!

Ο Αμερικανός γκαρντ στο ντεμπούτο του πήρε… “φωτιά” καθώς με δέκα δικούς του πόντους ισοφάρισε το ματς έχοντας μεταξύ άλλων στον συνολικό του απολογισμό 5 στα 9 τρίποντα!

Δυστυχώς βγήκε για να πάρει ανάσες στο διάστημα που οι “κυανόλευκοι” είχαν πρόβλημα στην επίθεση.

Σε κάθε περίπτωση η ομάδα έδειξε με την ψυχωμένη εμφάνιση που πραγματοποίησε και με τις κινήσεις ενίσχυσης που γίνονται ότι όχι μόνο θα παλέψει με αξιώσεις για την επίτευξη του μεγάλου στόχου της παραμονής, αλλά μπορεί και να τα καταφέρει.

Επόμενος σταθμός η Ρόδος και ο αγώνας με τον Κολοσσό.

Ο αγώνας μπορεί σύμφωνα και με τα ονόματα των “μονομάχων” να είχε φαβορί και αουτσάιντερ, αλλά στην πράξη ήταν ντέρμπι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε ισχνό προβάδισμα με 20-24 ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε μόλις μ’ ένα καλάθι διαφορά (37-39).

Οσα έγιναν στο πρώτο μέρος προμήνυαν μια συναρπαστική εξέλιξη και πράγματι αυτό συνέβη με καμία από τις δύο ομάδες να μπορούναν να ξεφύγουν στο σκορ.

Ολα κρίθηκαν στο διάστημα που προαναφέραμε. Ο ΑΣΚ έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη, αλλά σαφέστατα δεν θα μείνει εδώ και θα προσηλωθεί απόλυτα στη συνέχεια.

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πριτζέτ 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Καρράς (0/5 δίποντα), Αγραβάνης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5/10 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκάμπροβσεκ 5, Σαρικόπουλος 4

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 6 (3/4 δίποντα), Φλιώνης 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκρίφ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4 (14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Μάντσεν 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ)

Tα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ 12/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη