Ο Ατρόμητος Παλαμά ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού κυπέλλου της ΕΠΣΚ επικρατώντας του Αστέρα Καρδίτσας με σκορ 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας.

Οι “πράσινοι” κέρδισαν το τρόπαιο με γκολ του Αλτάνη στο 51′ της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 6′ με διπλή προσπάθεια των Μίχου και Μπιτέλη αλλά και ισάριθμες αποκρούσεις του Κουτσόπουλου.

Στη συνέχεια οι “πράσινοι” ισορρόπησαν την αναμέτρηση και απάντησαν στις ευκαιρίες με ένα απευθείας φάουλ του Κοντού στο 30′ που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γεωργαντζά.

Φωτογραφία από την έναρξη του τελικού με τον πρόεδρο της ΕΠΣΚ Αλέξη Σφήκα να χαιρετά τις ομάδες.
Μονομαχία από τον τελικό. Στο βάθος με τα μαλλιά ο Αλτάνης που έδωσε το προβάδισμα στον Ατρόμητο…

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51′ ο Ατρόμητος βρήκε τον τρόπο να φθάσει στο γκολ μετά απο σουτ του Κοντού που απέκρουσε ο Γεωργαντζάς αλλά στην επαναφορά ο Αλτάνης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 54′ με τον Μιχο, στη συνέχεια έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κοντοβά (64′) και παρά την προσπάθειά τους δεν κατόρθωσαν να απαντήσουν.

Ετσι το συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα “γλύκαινε” κάπως την ατμόσφαιρα μετά τον υποβιβασμό απο τη Γ’ Εθνική κατακτώντας το Κύπελλο της ΕΠΣΚ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κουτσόπουλος, Μετούσι, Μπούσδρας, Αλτάνης, Γερεντές (46’ Zάγκος), Κοντός, Αναγνώπουλος (62’ Μπαλτάς) Κουρτεσιώτης, Μπασιάκας (85’ Οικονόμου Χρ.), Αρχοντής, Κατσιγιάννης (67’ Κόκκινος Αλ).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Γεωργαντζάς, Κοντοβάς, Μάττας, Ζάρρας, Τσιρογιάννης, Μίχος, Μπιτέλης, Ντόβας (85’ Καραγιάννης), Καραγκούνης, Ρόβας (60’ Τζέκος), Βαγγελάκος.

Δείτε πιο κάτω το βίντεο του αγώνα που κάλυψε λεπτό προς λεπτό απο το live ο “ΝΕΟΣ ΑΓΩΝ”.