Ο Μαντσίνι κράτησε όρθιο τον ΠΑΟ στο φινάλε παρά την ήττα από την Μπράγκα (2-1)

Με ένα γκολ του Μαντσίνι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ σε 2-1 στον αγώνα που έδωσε στην Πορτογαλία με την Μπράγκα και έμεινε “ζωντανός” ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τρίτη.

Οι “πράσινοι” είχαν καλή εικόνα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αδίκησαν τους εαυτούς τους κάνοντας κάποια λάθη που τα πλήρωσαν από την πολύ καλή μεσοεπιθετικά Πορτογαλική ομάδα που έφθασε στο 2-0 με γκολ των Αμπέλ Ρουίθ (51′) και Αλβάρο Τζαλό (73′).

Μάλιστα έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 3-0 και να καταστήσει απαγορευτική την ανατροπή στον επαναληπτικό.

Ευκαιρία μεγάλη όμως έχασε και ο Παναθηναϊκός όταν το σκορ ήταν στο 1-0 με τον Σπόραρ να αστοχεί σε κενή εστία μετά από εκπληκτική πάσα του Μαντσίνι.

Ο,τι δεν πέτυχε ο φορ των “πρασίνων”, το πέτυχε ο Μαντσίνι όμως ύστερα από μια καταπληκτική πάσα του κατά το ήμισυ Καρδιτσιώτη (η μητέρα του κατάγεται από το Καλλιφώνι) Ιωαννίδη που τον έβγαλε τετατετ για να έχουμε το 2-1 που πλέον αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβανς.