Ο... θεός είναι ΑΣΑ! Τεράστιο «διπλό» επί του Αιολικού στο 90'+3' (0-1)!!!

H Aναγέννηση πήρε τεράστιο «διπλό” στο γήπεδο της Αριδαίας κερδίζοντας τον Αιολικό με 0-1!

Μ’ ενα φινάλε “γκραν γκινιόλ” οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς με γκολ του Φερνάντο Κονίλιο (κεφαλιά) σε κόρνερ στο 90’+3′ κι αφού νωρίτερα ο Νίκος Γκόλιας αποβλήθηκε αποτρέποντας μία άκρως επικίνδυνη επίθεση των τύποις γηπεδούχων!

Τελικά ο… θεός μάλλον είναι ΑΣΑ, καθώς εκεί που την είχαν όλοι τελειωμένη με τις “γκέλες” στα πρώτα τρία ματς, έκανε αυτό που ξέρει καλά σε ειδικές συνθήκες, πήρε ένα τεράστιο “διπλό” και ορίζει τη μοίρα της για την παραμονή.

O αγώνας ήταν “ψυχοβγαλτικός” αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να παραμείνουν “ζωντανές” στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τριάδα. Για την Αναγέννηση το βάρος ήταν μεγάλο ύστερα από τις ανεπιτυχείς προσπάθειες να κάνει νίκη στους αγώνες με την Κοζάνη (1-0), τον Καμπανιακό (0-1) και τον Ηρακλή (0-0).

Μάλιστα είχε θέμα και στο σκοράρισμα καθώς δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα γκολ στη σειρά, γεγονός που δημιουργούσε ακόμη μεγαλύτερη πίεση.

Τελικά, όμως αποδείχθηκε πως οι “ειδικές συνθήκες” είναι αυτές που “φτιάχνουν” τη συγκεκριμένη ομάδα, που κατάφερε με γκολ – “χρυσάφι” λίγο πριν τη λήξη να φθάσει στη νίκη και να πάρει τους τρεις βαθμούς που την φέρνουν πλέον στο +2 από τη γραμμή του υποβιβασμού!

Φυσικά δεν έχει τελειώσει τίποτα, ούτε αρκεί μόνον αυτή η νίκη, αλλά η Αναγέννηση ορίζει πλέον τη μοίρα της και το σπουδαιότερο έχει πάρει ηθικό για τη συνέχεια.

Το παιχνίδι, όπως προαναφέραμε ήταν αμφίρροπο, χωρίς πολλές φάσεις και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις στιγμές τους.

Εκεί που η αγωνία χτύπησε “κόκκινο” ήταν στα τελευταία λεπτά. Τόσο στη φάση που ο Αιολικός βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ στο 90′ όταν ο Τριανταφυλλάκος κινήθηκε μόνος του προς την εστία του Τσέλιου, αλλά ο Γκόλιας μη έχοντας άλλη επιλογή τον ανέτρεψε και αποβλήθηκε με κόκκινη, όσο βεβαίως και τρία λεπτά αργότερα όταν ήλθε το γκολ για την ομάδα της Καρδίτσας.

Το χρονόμετρο σημάδευε το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Βερνάρδος εκτέλεσε κόρνερ. Οι αμυντικοί στο πρώτο δοκάρι απέκρουσαν, η μπάλα ήλθε πάλι στον ίδιο που ξαναγέμισε στην περιοχή για να πεταχθεί ο Κονίλιο και με κεφαλιά να τη στείλει στα δίχτυα του Ντόκιτς μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Ο ρέφερι δεν έλεγε να σφυρίξει τη λήξη (από τα πέντε λεπτά του έξτρα χρόνου που υποδείχθηκε κράτησε ένα ακόμη!) αλλά οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη δεν ήταν διατεθειμένοι ν’ αφήσουν την μεγάλη νίκη να χαθεί μέσα από τα χέρια τους.

Κράτησαν το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με το 2-2 της Κοζάνης με τον Καμπανιακό, πέρασαν πάνω από τη γραμμή.

Η μάχη συνεχίζεται! Επόμενος αγώνας με τον ΠΑΟΚ “Β” (έχασε από τον Ηρακλή με 2-1) στη Νέα Ευκαρπία για το φινάλε του πρώτου γύρου.