Όμορφα, μάγκικα και Αναγεννησιώτικα (2-0) - video

Όμορφα, μάγκικα και Αναγεννησιώτικα! Η Αναγέννηση επικράτησε στο Θεσσαλικό ντέρμπι της Νίκης Βόλου με 2-0 πραγματοποιώντας για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή μία έξοχη εμφάνιση και “σκαρφάλωσε” κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα!

Οι “κιτρινόμαυροι” ντυμένοι στα… μαύρα διαχειρίστηκαν κατά τρόπο άψογο το παιχνίδι που φαινόταν ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους αντιπάλους τους και κατόρθωσαν να βρουν δύο γκολ στην επανάληψη με τους Σταμόπουλο και Βερνάρδο, για να πάρουν πανάξια και δικαιότατα μια τεράστια σε σημασία νίκη!

Το γεγονός μάλιστα ότι αυτή ήλθε “κολλητά” με την προηγούμενη στο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό, δίνει μεγαλύτερη ακόμη αξία και ώθηση στην ομάδα για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρώτου γύρου…

Το συγκρότημα του Γιώργου Τυριακίδη, όπως και στον αγώνα που προηγήθηκε κόντρα στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, ήταν άψογα στημένο στο τερέν του Δημοτικού Σταδίου.

Με κοντά τις γραμμές, κράτησε μακριά από την περιοχή του Τσέλιου τους Νικιώτες που παρότι είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους σε κάποια διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να βρουν χώρους.

Σ’ ένα παιχνίδι που γενικώς δεν είχε πολλές φάσεις η Αναγέννηση ήταν αυτή που άγγιξε το γκολ με μια μεγάλη ευκαιρία στο 32′ της αναμέτρησης. Ο Κοζορώνης σε ένα από τα υπέροχα χτυπήματα φάουλ από πλάγια δεξια έφερε τη μπάλα στην περιοχή ο Κονίλιο που δεν χάνει κεφαλιά τη βρήκε στην έστειλε προς την εστία αλλά ο γκολκίπερ της Νίκης εξ επαφής απέκρουσε! Μάλιστα στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Αργεντίνου και μετά στο δοκάρι για να τη διώξουν οι φιλοξενούμενοι σε κόρνερ.

Ολα έδειχναν ότι θα δούμε ενα ντέρμπι που θα κρινόταν στη λεπτομέρεια, αλλά στην επανάληψη η Αναγέννηση ήταν πολύ πιο φουριόζα, κράτησε μπάλα και έψαξε με υπομονή τη φάση της, αφού είχε φροντίσει να “απενεργοποιήσει” τις δυνατότητες της Νίκης να απειλήσει!

Και πράγματι, βρήκε το γκολ στο 73′ με τον Τζέιμς να πλασάρει υπέροχα μέσα στην περιοχή μετά από εξαιρετική ασίστ από πλάγια θέση του Ανδρικόπουλου!

Το γκολ έβαλε “φωτιά” στο Στάδιο, έδωσε “φτερά” στους γηπεδούχους που κατάφεραν με μία προσωπική ενέργεια του Βερνάρδου τρία λεπτά αργότερα να φθάσουν σε δεύτερο γκολ και να βάλουν γερά θεμέλια για μια τεράστια νίκη!

Ο επιθετικός της Αναγέννησης μπήκε στο παιχνίδι την κατάλληλη στιγμή! Πίεσε ψηλά, έκλεψε και με μια υπέροχη προσπάθεια πλάσαρε εύστοχα νικώντας τον Γκαραβέλη και μέσα σε αποθέωση έγραψε το 2-0.

Η Νίκη προσπάθησε μετά την ψυχρολουσία, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να γίνει αισθητή επιθετικά πόσο μάλλον να φθάσει στο γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Καρδίτσας κράτησε εύκολα το προβάδισμα και στο τέλος οι παίκτες πανηγύρισαν – όπως το συνηθίζουν – με τους φιλάθλους σε μία θερμότατη (παρά το τσουχτερό κρύο) ατμόσφαιρα!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης (90+2′ Παπαδάκος), Κοκκίνης (85′ Κορέλας), Ξύδας (69′ Βερνάρδος), Μπούζας, Κονίλιο (90+2′ Ζάγγος).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (63′ Γαβριηλίδης), Ριμπέιρο (46′ Μιράντα), Κρητικός (69′ Πολίτης), Μοράρ (69′ Τζιώρας).

• Δείτε το παιχνίδι, όπως μεταδόθηκε από το κανάλι της super league 2 από το youtube.