Πανάξια παραμονή της μπασκετικής Αναγέννησης στη Β Εθνική!

Η Αναγέννηση πανηγύρισε μέσα στο κλειστό του Ναύαρχου Βότση την παραμονή της στη Β’ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ κερδίζοντας με 78-60! Μια πανάξια παραμονή για την ομάδα της Καρδίτσας, η οποία πέρασε καθόλη τη διάρκεια της σεζόν μέσα από ”συμπληγάδες” και κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη του στόχου της.

Οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ με ψυχολογία και αβαντάζ τις νίκες (2-1) έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και όντας καλύτερη ομάδα από τον αντίπαλό τους στο πρωτάθλημα και στα πλέι άουτ, ΔΙΚΑΙΑ και ΠΑΝΑΞΙΑ, θα αγωνίζονται και του χρόνου στη Β΄Εθνική!

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (22-20 στο 10′), αλλά οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ άρχισαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από την 2η περίοδο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας εύστοχες προσπάθειες στην επίθεση. Με ένα επιμέρους 9 -21 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +10, 31-41.

Από εκεί και πέρα στην επανάληψη τα πράγματα απλουστεύτηκαν περισσότερο. Με καλή συγκέντρωση στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έφτασαν τη διαφορά με τη λήξη της 3ης περιόδου στο +21, 42-63 και με καλή διαχείριση στο τελευταίο μέρος του αγώνα, πήραν 60-78 και το εισιτήριο της παραμονής στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 22-20, 31-41, 42-63, 60-78.

Αναγέννηση (Κρομμύδας): Ψυχογιός 14(1), Πανταζής 8(1), Σιαμέτης, Τσιώτας 15(2), Τσέλιος 2, Πασχάλης 11(3), Ζώρζος 5, Κακαβούλας 4, Καλλιάρας 19(1).