Πήρε ισοπαλία στην Αθήνα η ΑΣΑ κόντρα στην ΑΕΚ «Β» και σε μία άθλια διαιτησία (0-0)

Με έναν βαθμό στο ενεργητικό της γυρίζει η Αναγέννηση από την Αθήνα και το παιχνίδι της πρεμιέρας του δευτέρου γύρου της super league 2 με την ΑΕΚ “Β” που τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα!

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν πολύ καλή εικόνα ανασταλτικά σε ένα “σφιχτό” ενενηντάλεπτο, δεν απειλήθηκαν με σοβαρή ευκαιρία από τους αντιπάλους τους που πέρα από την κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι σημαντικό μπροστά από τα γκολπόστ του Τσέλιου και είχαν και την ευκαιρία του αγώνα να κάνουν το γκολ.

Ηταν το 18′ όταν ο Βερνάρδος μπήκε όμορφα στην περιοχή, έβγαλε την ασίστ στο Σταμόπουλο που από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε, αλλά εξ επαφής απέκρουσε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ.

Αυτή ήταν και η μοναδική καθαρή φάση και για τις δύο ομάδες σε όλο το 90λεπτο.

Βέβαια ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει να γίνει για την άθλια διαιτησία του Ανδρικόπουλου από τις Κυκλάδες που “ζωγράφισε” σε ζωντανή μετάδοση (ΑCTION 24)!

Για να σφυρίξει φάουλ υπέρ της Αναγέννησης έπρεπε οι παίκτες της να μείνουν… ανάπηροι!!! Και πράγματι δύο βγήκαν εκτός μάχης (Ανδρικόπουλος και Κοκκίνης) από τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων τους!

Αντίθετα με το που φυσούσε λίγο ο… άνεμος και έπεφτε κάποιος παίκτης της ΑΕΚ αμέσως έδινε φάουλ! Το “κλου” της τραγικής απόδοσης του εν λόγω ρέφερι που έβγαλε από τα ρούχα τους ανθρώπους της Αναγέννησης (ο Τυριακίδης πρώτη φορά έκανε δηλώσεις στο τέλος για την διαιτησία) ήταν ότι κράτησε 7 λεπτά καθυστερήσεις (δίνοντας δύο φάουλ έξω από την περιοχή του Τσέλιου) ενώ ο έξτρα χρόνος που υπέδειξε ο τέταρτος ήταν 4 λεπτά!!!

Ευτυχώς, να λέμε, που δεν έγινε κάποια φάση εντός της περιοχής  και δεν γλίστρησε κάπιοος παίκτης της ΑΕΚ για να δώσει και κανένα πέναλτι.

Δείγμα και αυτή η διαιτησία για το τι πρωτάθλημα έχουμε στη super league 2.

Σ’ ο,τι αφορά τώρα την εικόνα της Αναγέννησης, σε γενικές γραμμές ανασταλτικά ήταν πολύ καλή, αλλά δεν κατάφερε επουδενί να απειλήσει πέραν της ευκαιρίας που προαναφέραμε.

Σε κάθε περίπτωση κρατάει το βαθμό της εκτός έδρας ισοπαλίας που έρχεται μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και εστιάζει στη συνέχεια.

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Πήλιος, Φοφανά, Κάτσικας, Ανδρικόπουλος (46′ Σ. Σκόνδρας), Ρουκουνάκης, Χριστόπουλος (69′ Τζούντα Γκαρσία), Κοντορουχάς (46′ Τιέι).

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Γκόλιας, Α. Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κέρθι, Σαλαμούρας (73′ Μπούζας), Κορέλας (64′ Κοκκίνης), Ανδρικόπουλος (64′ Ντουμάνης), Κονίλιο, Βερνάρδος (83′ Αθανασιάδης).