Η Αναγέννηση πήρε τον πρώτο ‘’τελικό’’ από τους τρεις που έχει στη συνέχεια του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄ Εθνικής.

Επιβλήθηκε του ουραγού Ολυμπιακού μέσα στο Βόλο με 89-79 για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου και διατήρησε το πλεονέκτημα για ένα καλό πλασάρισμα στην κατάταξη, μπαίνοντας στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου και πριν τα πλέι-άουτ.

Εκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα και αν διασταυρωθούν στα πλέι άουτ και θα χρειαστεί άλλη μία νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία. To παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι μιας και ο Ολυμπιακός ‘’χτύπησε’’ το ματς, παρότι ουσιαστικά δεν είχε και πολλές ελπίδες παραμονής.

Έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε 19-21 και το ημίχρονο 39-41, Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και με ένα επιμέρους 20-29 ανέβασε τη διαφορά στο +11. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς να κινδυνεύσει σοβαρά, διατήρησε το προβάδισμα και κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Θα ακολουθήσει το εντός έδρας ματς με τον Πρωτέα Γρεβενών.

Τα δεκάλεπτα 21-22, 39-41, 59-70, 79-89.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κρομμύδας-Ούτος-Ντέμος): Ψυχογιός 26(6), Τσιώτας 6, Ζώρζος 9(1), Πασχάλης 4(1), Λαφτσίδης 14, Κακαβούλας 6, Καλλιάρας 24(2), Ψήμμας.