Την ήττα με 94-88 από το Μαρούσι γνώρισε ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ εκτός έδρας, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «κυανόλευκοι» γι’ άλλο ένα ματς ήταν ανταγωνιστικοί σε μία θερμή έδρα, όμως τα ποσοστά έξω από τα 6,75μ. (4/25, 16%) και στις ελεύθερες βολές (16/29, 55%), δεν τους επέτρεψαν να πανηγυρίσουν την πρώτη φετινή νίκη.

Στο κλειστό του Αγ. Θωμά, η ομάδα της Καρδίτσας αντιμετώπισε ένα σύνολο που αναζητούσε επίσης την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ μεσοβδόμαδα είχε προβεί σε αλλαγή προπονητή (παρόλα αυτά, ο νέος προπονητής, Γιώργος Λιμνιάτης απουσίασε λόγω ασθένειας και χρέη head coach ανέλαβε επίσης νεότευκτος συνεργάτης του, Άγγελος Τσίκληρας).

Ο Α.Σ.Κ. ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η διαφορά ήταν σε τιμές σουτ. Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ώθηση από το κοινό τους και να παγιώσουν μία διαφορά που τους επέτρεψε να διαχειριστούν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση το φινάλε της αναμέτρησης. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κυριάρχησε ξανά στα ριμπάουντ (46 έναντι 35), περιόρισε τα λάθη της, όμως σε σημεία που θα μπορούσε να προσπεράσει ή και να οικοδομήσει υπέρ της διαφορά, δε συνδέθηκε με το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 9-2 στο 3′, διατηρώντας ως και το 8′ ένα σταθερό προβάδισμα (23-15). Ο Α.Σ.Κ. αντέδρασε και μείωσε σε 25-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Η βελτίωση των ποσοστών από το τρίποντο διατήρησε το Μαρούσι μπροστά στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου (33-27), όμως ο Α.Σ.Κ. πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας σε 33-33 στο 16′. Προς το φινάλε του ημιχρόνου, η Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε 44-39, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν σε 44-41 με τον Κλάσεν και παραλίγο να ισοφαρίσουν με κλέψιμο και άστοχο σουτ τριών πόντων του Μπιουκάναν στην εκπνοή.

Στην 3η περίοδο, ένα τρίποντο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 58-49 στο 25′, όμως ο Α.Σ.Κ. με σερί 3-10 πλησίασε με 61-59 στο 29′. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, ο Μπρίσκοου ανέλαβε επιθετικά το Μαρούσι που ξέφυγε εκ νέου με +7 (72-65).

Η άμυνα έδωσε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στο Μαρούσι, με τους Λούκοβιτς και Τζούστον να φτάνουν τη διαφορά στο μέγιστο +13 (83-70) για τους «κιτρινόμαυρους» στο 35’. Ο Α.Σ.Κ. μείωσε σε 88-78 και 90-80, ενώ στα τελευταία δύο λεπτά ανέβασε την πίεσή του και πλησίασε στο -5 (91-86 στο 39′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η νεοφώτιστη ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της και το τελικό 94-88 της έδωσε την πρώτη της νίκη στη σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας, εκτός έδρας απέναντι στην ΑΕΚ, το Σάββατο 4 Νοεμβρίου και ώρα 17:15, στο Κλειστό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88

Μαρούσι (Αγγ. Τσίκληρας): Τζούστον 11 (1), Μπρίσκο 23 (1), Ραντούλιτσα 19, Αλ. Νικολαΐδης 7 (1), Γιαννόπουλος 5, Χιλ 4, Πένο 10 (2), Στασινός, Μπόγρης, Λούκοβιτς 15 (3).

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Ουυάιτ 15, Μπιουκάναν 17, Κλάσεν 8 (2), Σμιθ 16 (1), Γ. Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 9, Δίπλαρος 7, Χρηστίδης 5, Αβδάλας, Σάιμπερτ 11 (1).