Σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με τα Τρίκαλα για τους Τιτάνες Παλαμά

Η δύναμη της έδρας ‘’μίλησε’’ για τους Τιτάνες, που σε ένα κατάμεστο σχεδόν κλειστό γυμναστήριο, κατάφεραν να λυγίσουν 71-63 τον ΑΟ Τρίκαλα.

Η Παλαμιώτικη ομάδα επέστρεψε με εμφατικό τρόπο, μετά από δύο σερί ήττες, στις επιτυχίες και μάλιστα μετά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, απέκτησε και πάλι αβαντάζ από τους διώκτες της. Η απρόσμενη ήττα του Γ.Σ. Αλμυρού στη Βέροια δημιούργησαν μια διαφορά δύο βαθμών από τους διώκτες της.

Αγωνιστικά, όπως αναμένονταν, έγινε ένα δυνατό και σκληρό κατά περιόδους παιχνίδι. Οι Τιτάνες πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (19-15 στο 10λεπτο). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος (37-35).

Η Παλαμιώτικη ομάδα μπήκε δυνατά και πήρε διαφορά μέχρι και 13 πόντους στην γ’ περίοδο (54-51). Η Τρικαλινή ομάδα βρήκε τις λύσεις ροκάνισε την διαφορά, εφτασε κοντά αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Με τη δύναμη και του κόσμου στην τελευταία περίοδο του ματς, οι ‘’κυανόλευκοι’’ κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε μία καθαρή και δίκαιη νίκη. Παρέμειναν στην κορυφή βγάζοντας ένα πρόγραμμα με τα τρία συνεχόμενα ντέρμπι, κράτησαν τις αποστάσεις, αλλά δεν έχει κριθεί τίποτε ακόμη.

Θα ακολουθήσουν ματς με αντιπάλους που παλεύουν για την αποφυγή των πλέι άουτ και η προσπάθεια συνεχίζεται.
Θα ακολουθήσει η έξοδος στο Βόλο, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα:19-15, 37-35, 54-51, 71-63.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 26(5), Τσούμας Σ. 10(1), Τσούμας Γ., Σαριμπαλίδης Κ. 14(2), Λόλας 5, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ. 5(1), Πανάγος 3(1).
ΑΟ Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Ψύρρας 7(1), Σούλκο 15, Δέσπος 9, Αργύρης 6(2), Μοσχόπουλος 4, Ταμ Τζόελ 13(1), Γκαντιας 2, Κακαβούλας, Λεπενιώτης 7(1).