Η Αναγέννηση σημείωσε μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη στο Κλειστό των Γρεβενών, επικρατώντας 67-73 του Πρωτέα.

Μια νίκη που είναι σημαντική διότι μετά τον Ολυμπιακό Βόλου, βάζει από κάτω της έναν ακόμη διεκδικητή της παραμονής και θα ακολουθήσει το ματς με τον Ναύαρχο Βότση, που επίσης είναι παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Καρδίτσας ‘’πατάει’’ πιο καλά στην κατηγορία, μιας και έφτασε στο 3-6 ανέβηκε στην 7η θέση και έχει αποκτήσει αβαντάζ από τις ομάδες που μέχρι στιγμής είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο.

H Aναγέννηση ήταν καλύτερη του Πρωτέα καθόλη τη διάρκεια του ματς και είχε απο την αρχή το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο 18-22.
Στην β΄περίοδο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με την ομάδα της Καρδίτσας να ελέγχει το ρυθμό και να βρίσκει επιθετικές λύσεις, διατηρώντας το προβάδισμα, 32-40 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση συνέχισε να είναι μπροστά, είχε μία διαφορά που κυμαίνονταν γύρω στους 6-7 πόντους. ‘Εκλεισε 49-56 το 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε στην τελευταία περίοδο να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν

Ωστόσο δεν άφησαν περιθώριο στον αντίπαλο τους, πανηγυρίζοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας.Θα ακολουθήσει το επόμενο Σάββατο το εντός έδρας ματς με τον Ναύαρχο Βότση που είναι και το τελευταίο για τη φετινή χρονιά του τελευταίου γύρου, καθώς θα ακολουθήσει την τελευταία αγωνιστική το ρεπό.

Δεκάλεπτα: 18-22, 32-40, 49-56, 67-73 .

Αναγέννηση (Κρομμύδας): Ζώρζος 11(1), Ψυχογυιός 10(1), Πανταζής 6, Γεωργαντζάς 5, Μαντίκος 14, Τσιώτας 4, Παπαστολόπουλος, Ψήνας, Κακαβούλας 6(1), Καλλιάρας 11, Λαφτσίδης 6

• H ΦΩΤΟ από τ’ αποδυτήρια των “κιτρινόμαυρων” στο τέλος του νικηφόρου αγώνα!