Το ΓΕΛ Παλαμά πρωταθλήτρια, επικράτησε στον τελικό μπάσκετ κοριτσιών!

Μετά την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης, ξεκίνησαν οι τελικοί των Σχολικών πρωταθλημάτων, που διοργανώνονται από τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας και καλύπτονται από το ξεκίνημά τους και φέτος από τον “ΝΕΟ ΑΓΩΝΑ”.

Στον τελικό κοριτσιών στο μπάσκετ,που έγινε το πρωΐ το ΓΕΛ Παλαμά νίκησε 46-36 το 3ο ΓΕΛ και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια του νομού για τη σεζόν 2023/24.

Το 3ο ΓΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 8λεπτο όταν και προηγήθηκε 7-9. Γρήγορα όμως στο β’ δεκάλεπτο η Παλαμιώτικη ομάδα προσπέρασε στο σκορ και έκλεισε 24-16 το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο το συγκρότημα του Κώστα Σερίφη διατήρησε την διαφορά (38-28) . Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ομάδα του Σπ. Παππά μείωσε στους 6 (42-36) αλλά πιο ψύχραιμη η Παλαμιώτικη, έφτασε στη νίκη 46-36 και στην κατάκτηση του τίτλου.

Διαιτητές: Τζέλλας, Τσαρμπόπουλος.

Τα οκτάλεπτα: 7-9, 17-7, 14-12, 8-8.

ΓΕΛ ΠΑΛΑΜΑ: Καραμίντζιου, Βαλλιανάτου, Μητσιούλη, Ντίνα, Αρχοντουλη, Κωνσταντέλλου, Τζιβένη, Παπαμαργαρίτη.
3ο ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Ράικου, Κούδα- Πολυμέρου, Κατοίκου, Ψηφή, Δημητρουλάκου, Ροπωτού, ‘Εξαρχου.