Παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν ο επαναληπτικός της ΑΕΚ με τη Δυναμό Ζάγκρεμπ, με την ελληνική ομάδα να γυρίζει από την… “κόλαση” στον “παράδεισο” στα λεπτά των καθυστερήσεων, να βρίσκει δύο γκολ ισοφαρίζοντας αυτά που πέτυχαν νωρίτερα οι Κροάτες και να παίρνει μέσα σε παραλήρημα την πρόκριση!

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν ήταν αυτοί που έπρεπε, πιστεύοντας προφανώς ότι η πρόκριση είχε τελειώσει με το 1-2 που πήραν στο Ζάγκρεμπ. Τα πράγματα όμως εξελίχθηκαν “ανάποδα” αφού η Δυναμό εκμεταλλευόμενη την αστοχία των επιθετικών της ΑΕΚ στις καθαρές ευκαιρίες που δημιούργησε στα πρώτα λεπτά βρήκε γκολ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Σούταλο και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Σα να μην έφθανε αυτό στην επανάληψη κατάφερε με ένα ωραίο γκολ του Λιούμπισιτς να προηγηθεί με 0-2 και να βάλει πολύ δύσκολα στην Ενωση.

Το άγχος κυριάρχησε, τα λεπτά κυλούσαν και οι Κροάτες ήταν αγκαλιά με μια πολύ μεγάλη πρόκριση.

Η ΑΕΚ όμως είχε τις απαντήσεις στο φινάλε και μάλιστα στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων!

Εκανε το 1-2 με ένα φοβερό σουτ του Αραούχο, πολιόρκησε τρομερά την εστία του τερματοφύλακα της Δυναμό και μέσω του VAR κέρδισε πέναλτι που κι αυτό εξελίχθηκε σε θρίλερ

Ο Λιβάγια πήρε τη μπάλα από τον Γκατσίνοβιτς για να το εκτελέσει ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Βίντα με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα και τους φίλους της Ενωσης στα “ουράνια” μέσα σε ένα τρελό πανηγύρι!