H αγωνιστική απραξία των δύο βδομάδων δεν φάνηκε ικανή να σταματήσει τον ΓΣ Σοφάδων. Η Σοφαδίτικη ομάδα συνέχισε την ξέφρενη κούρσα της στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής επικρατώντας 65-67 στην Παραμυθιά της τοπικής ομάδας και κάνοντας το 7/7 στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν δραματικό και κρίθηκε στο τέλος. Η Σοφαδίτικη ομάδα μετά την πρώτη περίοδο ανέβασε το ρυθμό της και έφτασε με την είσοδο στην 4η περίοδο του αγώνα να προηγηθεί ακόμη και με 14 πόντους διαφορά (43-57) δείχνοντας ότι θα καθαρίσει το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν μάλιστα να προσπεράσουν 64-62 με τρίποντο, δίνοντας γκραν γκινιόλ φινάλε. Το παιχνίδι έμοιαζε ότι θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Παππάς με λέι- απ, ακριβώς στη λήξη του χρόνου έδωσε τη μεγάλη νίκη 67-65 στον ΓΣΣ ! Θα ακολουθήσει το εξ’ αναβολής ματς την Τετάρτη (7/12) με τον IBC.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 29-31 , 39-51, 65-67.

ΓΣ Σοφάδων (Παππάς Σπ.): Παππάς 9(1), Αλεξιάδης 17 (2), Σφέικος 2, Παπαϊωάννου 7(1), Ζωιτσάκος 3(1), Κακλαμάνος 17 (5), Μουταρέλος, Θέος 12(1), Δίκαρος.

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ

Οι Τιτάνες δεν κατάφεραν να αντισταθούν στον δυνατό φέτος ΓΣ Αλμυρού και γνώρισαν μια βαριά ήττα με 106 -82 για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Οι ‘’κυανόλευκοι’’ με εξαίρεση την πρώτη περίοδο (20-20) , δεν κατάφεραν εν συνεχεία να ακολουθήσουν το ρυθμό τους αντιπάλου τους που προηγήθηκε 52-39 στο ημίχρονο.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και η επανάληψη με τους γηπεδούχους να συνεχίσουν στο ίδιο επιθετικό μοτίβο, να ανεβάζουν και να ξεπερνούν τους 20 πόντους τη διαφορά, με τους Τιτάνες να μην μπορούν να αντιδράσουν.

‘Ο,τι με κόπο χτίζονταν επιθετικά, γκρεμίζονταν αμυντικά και οι 106 πόντοι που δέχθηκαν δείχνει του λόγου το αληθές, τη στιγμή που οι 82 σε ένα εκτός έδρας ματς με τέτοιο αντίπαλο, φάνταζαν ως αρκετοί και σε ένα ματς που πριν το τζάμπολ θεωρούνταν ντέρμπι .

Οι Τιτάνες παρά την ήττα παρέμειναν εντός 4άδας και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν την Παραμυθιά στον Παλαμά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 52-39, 82-62,106-82.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης Λ.): Τσούμας 14 (2), Μάνος 3(1), Σαριμπαλίδης 20 (2), Πασχαλης 3 (1), Σφακιανός, Λαγός, Φαλιάκης Ε., Φαλιάκης Σ., Μπουσκολίτης, Λολας 22, Αντώνιου 20 (2), Αρχοντούλης.