Υποκλίθηκε στη δυναμική του πανίσχυρου Παναθηναϊκού ο ΑΣΚ (77-53)

Ζήτημα για το ποιος θα ήταν ο νικητής στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΑΣΚ που έγινε στο ΟΑΚΑ τρεις στροφές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου της basket league δεν υπήρχε…

Ο πανίσχυρος σύλλογος της Αθήνας ήταν βέβαιο ότι θα επικρατούσε και αυτό που επιδίωξε η ομάδα της Καρδίτσας ήταν να σταθεί όσο το δυνατόν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να δοκιμάσει τις δυνάμεις της για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και το μεγάλο στόχο που έχει για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία.

Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 77-53 με τον ΑΣΚ να τα πάει καλά αμυντικά, όχι όμως και τόσο στην επίθεση παρότι δεν είχε την πίεση της νίκης.

Σε γενικές γραμμές η αναμέτρηση από ένα σημείο και μετά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να σκέφτονται η κάθε μια τα δικά της. Ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις – “φωτιά” στην Ευρωλίγκα και ο ΑΣΚ τα ματς στα οποία θα επιδιώξει να πάρει τις νίκες που χρειάζεται.

Οπως και να το δει κανείς το γεγονός ότι η ομάδα της Καρδίτσας έπαιξε στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ενώ την επόμενη Δευτέρα περιμένει και τον Ολυμπιακό, από μόνο του δείχνει σε ποιο επίπεδο έχει φθάσει.

Πανοραμική εικόνα από το ΟΑΚΑ στο οποίο ο ΑΣΚ έδωσε μία από τις πιο απαιτητικές αναμετήσεις απέναντι στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό…

Ο αγώνας από την αρχή εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων που κυριάρχησαν εύκολα με τον Αντετοκούμπο να είναι ο πρωταγωνιστής.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους “πράσινους” να προηγούνται με 29-14 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 47-28,

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε 64-41, ενώ στην τελευταία περίοδο που έγιναν πολλές αλλαγές από τους προπονητές, ο ΑΣΚ κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά μέχρι τους 16 πόντους, αλλά γρήγορα οι “πράσινοι” την ανέβασαν σ’ ενα εντελώς ελεύθερο παιχνίδι και τελικά επικράτησαν με 77-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4, Αντετοκούνμπο 20 (7/8 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάι 5 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαμοντούροβ 4, Ναν 4 (2/7 σουτ)

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 2 (1/5 σουτ), Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 3 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Καμπερίδης 10 (3/8 τρίποντα), Σμιθ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Μαλέλης 3 (1), Δίπλαρος (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χρηστίδης 9 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσούκας, Αβδάλας 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ)

ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/20 βολές, 43 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 15 λάθη.

ΑΣΚ: 14/39 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη